bootmanager-icon_64.pngMenedżer rozruchu

Deskbar:Brak wpisu, uruchamiany z menu Narzędzia w Instalatorze
Ścieżka:/boot/system/apps/BootManager
Ustawienia:brak
kopie zapasowe MBR domyślnie zapisywane w ~/config/settings/bootman/


Jeżeli nie dodasz partycji z Haiku do istniejącego menedżera rozruchu, takiego jak GRUB, ta aplikacja może zainstalować proste menu rozruchowe w Głównym Sektorze Rozruchowym (MBR), które wygląda jak na obrazku poniżej:

bootmenu.png
Menedżer rozruchu nie jest jeszcze zbyt dobrze przetestowany i nadal ma kilka ograniczeń, o których da znać, jeśli będzie taka potrzeba: menu może być zainstalowane tylko na pierwszym dysku twardym oraz musi zostać 2 KiB wolnej przestrzeni po Głównym Sektorze Rozruchowym (MBR).

Menedżer rozruchu poprowadzi Cię przez proces instalacji menu rozruchowego.

index Wybieranie dysku docelowego

bootmanager-1.png

Po uruchomieniu, Menedżer rozruchu wyświetla listę wszystkich dostępnych dysków, z której możesz wybrać ten docelowy. Jeśli menu rozruchowe jest już na tym dysku zainstalowane, przycisk Usuń będzie aktywny, pozwalając na łatwe przywrócenie Głównego Sektora Rozruchowego z kopii zapasowej, w ten sposób usuwając menu. W przeciwnym razie, kliknij Instaluj, aby kontynuować.

index Sporządzanie kopii zapasowej Głównego Sektora Rozruchowego (MBR)

W przypadku gdy coś pójdzie nie tak lub będziesz chcieć usunąć menu rozruchowe, kopia Głównego Sektora Rozruchowego (MBR) będzie teraz zachowana. Jest to bardzo ważny krok, upewnij się, że przypadkiem nie nadpisujesz innej kopii zapasowej (np. z poprzednich eksperymentów).

bootmanager-2.png bootmanager-3.png

Wybierz ścieżkę dla pliku „MBR” zawierającego kopię albo pozostaw domyślną. Po kliknięciu Dalej otrzymasz potwierdzenie z informacją czy zapis kopii się powiódł.

index Konfigurowanie menu rozruchowego

bootmanager-4.png bootmanager-5.png

Teraz zostanie zaprezentowana lista partycji na wybranym dysku. Zanaczając pola obok każdego z wpisów, możesz zdecydować które z nich pojawią się w menu, a pola tekstowe pozwalają zmienić nazwę widoczną w menu.

Następnie, ustaw w rozwijanym menu który wpis powinien zostać wybrany domyślnie oraz, korzystając z suwaka poniżej, limit czasowy. „Natychmiast” pominie menu całkowicie, „Nigdy” spowoduje zatrzymanie rozruchu do czasu wybrania wpisu. Możesz usunąć limit przytrzymując klawisz ALT podczas rozruchu.

index Zapisywanie menu rozruchowego

bootmanager-6.png bootmanager-7.png

Zanim menu zostanie zapisane na dysku, zobaczysz podsumowanie wybranych ustawień oraz będziesz mieć ostatnią szansę na zaniechanie operacji. Nie martw się jednak, tak długo jak posiadasz kopię zapasową sektora MBR, możesz łatwo odwrócić zmiany. Jeśli coś poszło bardzo źle, zawsze możesz uruchomić Haiku z płyty CD lub dysku USB i przywrócić sektor MBR przy pomocy Menedżera rozruchu.