midiplayer-icon_64.pngMidiPlayer

Deskbar:Aplikacje
Ścieżka:/boot/system/apps/MidiPlayer
Ustawienia:~/config/settings/MidiPlayerSettings


Jak nazwa wskazuje, MidiPlayer służy do otwarzania plików muzycznych MIDI. Pliki MIDI są specyficzne, ponieważ nie zawierają muzyki przekonwertowanej do formy cyfrowej, a tylko jej opis: zagraj tę nutę przez taki czas, z taką głośnością na instrumencie X.
Chociaż pozwala to zachować niewielki rozmiar pliku, to naturalnie w zależności od biblioteki instrumentów (tzw. fontu dźwiękowego) wynik odtwarzania może się znacząco różnić. Ponadto, fonty dźwiękowe osiągają znaczne rozmiary, proporcjonalnie do liczby i jakości zawartych próbek instrumentów.

Wydania Haiku zawierają mały, ale względnie dobry font. Osoby używające MIDI „na poważnie” zazwyczaj mają już pod ręką fonty wysokiej jakości.

Aby używać innych fontów (spoza HaikuDepot lub dostępnych jako pakiet HPKG), wystarczy skopiować plik .sf do np. ~/config/non-packaged/data/synth/. Aktywny font można ustawić w panelu preferencji Media w sekcji MIDI.

midiplayer.png

Interfejs MidiPlayera jest bardzo prosty. Dwukrotne kliknięcie lub przeciągnięcie i upuszczenie pliku w programie rozpoczyna odtwarzanie. Suwakiem można ustawić głośność, a menu Pogłos pozwala dodać efekt pogłosu. Zaznaczenie pola wyboru Skala wyświetli wizualizację w formie oscyloskopu w górnej części okna.