workspaces-icon_64.pngPrzestrzenie robocze

Deskbar:Aplet Pulpitu
Ścieżka:/boot/system/apps/Workspaces
Ustawienia:~/config/settings/system/app_server/workspaces
~/config/settings/Workspaces_settings – przechowuje pozycję okna panelu


workspaces.png

Aplet Przestrzenie robocze znajduje się wśród pozostałych Apletów Pulpitu w Deskbarze. Wyświetla on miniaturową wersję wszystkich przestrzeni roboczych. W menu kontekstowym okna apletu jest kilka opcji, których nazwy są wystarczająco klarowne.
Zmień liczbę przestrzeni roboczych... otworzy panel preferencji Ekran, w którym można ustawić liczbę i ustawienie (w kolumnach i rzędach) przestrzeni roboczych.

Ponieważ ten aplet jest Replikantem, możesz zmienić rozmiar okna, a następnie przeciągnąć i upuścić go na pulpicie korzystając z uchwytu (upewnij się, że opcja Pokaż replikanty w menu Deskbara jest włączona). Przytrzymaj SHIFT podczas zmiany rozmiaru, aby zachować współczynnik wymiarów ekranu.

index Przenoszenie okien między przestrzeniami roboczymi

Aby przenieść okno wystarczy złapać je w aplecie i po prostu przeciągnąć na inną przestrzeń. Ma to taką zaletę, że nie ma konieczności zmiany pulpitu przy przenoszeniu. Oczywiście, działa to tylko wtedy, gdy nie ma zbyt wielu okien na przestrzeni roboczej oraz pulpit docelowy nie jest przykryty innym oknem. Inna możliwość to chwycenie belki okna i trzymanie jej przy zmianie przestrzeni kombinacją ALT Fx.

Więcej informacji o przestrzeniach roboczych w ogólności i dodatkowe skróty klawiszowe znajdziesz w artykule Przestrzenie robocze.

Wypróbuj: zmień rozmiary okna apletu na bardzo duże i ukryj jego obramowanie oraz belkę tytułową. Następnie przejdź do panelu preferencji Skróty i przypisz CTRL ^ do apletu przestrzeni roboczych (/system/apps/Workspaces).
Teraz możesz szybko przywoływać aplet kombinacją klawiszy i równie szybko się go pozbyć klawiszem ESC.

index Specjalne funkcjonalności

Aplet przestrzeni roboczych potrafi więcej rzeczy, jeżeli okno zostanie kliknięte z wciśniętymi klawiszami:

CTRLPrzenosi okno na wierzch.
CTRL SHIFTUkrywa (minimalizuje) okno.
OPTPrzenosi okno na spód.