stylededit-icon_64.pngStyledEdit

Panel:Aplikácie
Umiestnenie:/boot/system/apps/StyledEdit
Nastavenia:žiadne


StyleEdit je jednoduchý textový editor Haiku. Hoci ukladá súbory ako obyčajný text, zapisuje aj ďalšie atribúty tak, aby umožnil isté obmedzené možnosti formátovania pri prehliadaní v StyledEdit.

stylededit.png

Ak vás to zaujíma, takto vyzerajú ďalšie atribúty, keď si ich pozriete v Termináli príkazom listattr:

~> listattr /boot/home/Desktop/test.txt
File: /boot/home/Desktop/test.txt
 Type     Size         Name
----------- --------- -------------------------------
   Int-32     4 "be:encoding"
MIME String     11 "BEOS:TYPE"
   Int-32     4 "wrap"
   Int-32     4 "alignment"
  Raw Data    1048 "styles"

1071 bytes total in attributes.

Ako môžte vidieť, sú tu prítomné všetky možnosti formátovania menu StyleEdit: zalamovanie riadkov (zapnuté/vypnuté) a zarovnanie (vľavo/v strede/vpravo), každé ako jeden atribút. Štýly (písmo, veľkosť, farba) každého písmena natlačené v inom.

Pretože tieto atribúty sú výhodami súborového systému BFS, to znamená nielen, že iné platformy vidia iba obyčajný text, ale tiež z toho vyplýva, že formátovanie sa stratí, keď súbor uložíte na inom súborovom systéme ako BFS. Vyššie uvedené atribúty sa jednoducho odstránia, a to, čo zostalo, je len obyčajný, čistý textový súbor.

V každom prípade, je obrý nápad mať možnosť farebného textu v rôznych písmach a veľkostiach, a pritom je to stále textový súbor. ReadMe.txt, napríklad, je čitateľný v prostredí každej platformy a stále to má nejaký štýl, keď je zobrazený dvojitým kliknutím v Haiku.

V skutočnosti používanie StyleEditu je jednoduché, preskočíme vysvetľovanie každej banálnej položky menu. Iba napíšte svoj text a potom vyberte slová, ktoré chcete upraviť a aplikujte písmo, veľkosť a farbu z ponuky Písmo. Zalamovanie riadkov a zarovnanie z ponuky Dokument funguje iba na celý súbor.