terminal-icon_64.pngТермінал (Terminal)

Deskbar:Applications (Додатки)
Розташування:/boot/system/apps/Terminal
Налаштування:~/config/settings/Terminal
~/config/settings/profile - додає/перевизначає типові значення у /boot/system/settings/etc/profile
~/config/settings/inputrc - додає/перевизначає типові значення у /boot/system/settings/etc/inputrc


Термінал (Terminal) є інтерфейсом командної стрічки bash (Bourne Again Shell) у Haiku

Будь ласка, зверніться до розділу Скриптування (Scripting) де є кілька посилань на електронні підручники по роботі в оболонці, а також погляньте на Додатки командної стрічки у Haiku (Haiku's commandline applications). Тут ми зконцентруємося саме на Терміналі.

index Вікна та вкладки

Ви можете відкрити стільки Терміналів скільки потрібно, або кожен у своєму власному вікні, або за допомогою клавіш ALT N у повністю запущеному терміналі. Або використати вкладки Термінала за допомогою набору комбінації ALT T

terminal.png

Двоклік на порожньому місці у панелі вкладок відкриє нову вкладку; на вкладці відкриє діалогове вікно для зміни її назви. Існує декілька %- но визначених змінних, описаних за допомогою підказок при наведенні курсору мишки на поле введення тексту.
Типово, %1d: %p, у вкладці відображається поточний каталог відділений за допомогою : від назви запущеного процесу (або -- коли оболонка bash запущена але можливо простоює). Скріншот вище показує одну вкладку з FTP-сесією у теці Робочий стіл (Desktop) та другу вкладку що простоює у теці home.
Через меню Редагувати (Edit) | Заголовок вікна (Window title...) заголовок вікна можна відредагувати звичайним способом.

Двоклік правою кнопкою мишки на вкладці покаже контекстне меню Закрити вкладку (Close tab), Закрити інші вкладки (Close other tabs) або подібним двокліком меню Редагувати заголовок вкладки...Edit tab title....

Розмір вікна Термінала може бути змінений так само як будь-якого іншого вікна або за допомогою меню Налаштування (Settings) | Розмір вікна (Window size). Комбінація клавіш ALT ENTER включає повноекранний режим.

Всі налаштування які ви внесете безпосередньо через меню Налаштування (Settings), такі як Назва вікна (Window title), Розмір вікна (Window size), Кодування (Text encoding) або Розмір шрифта (Font size) будуть діяти тільки у поточній сесії. Якщо Ви хочете внести постійні зміни це необхідно зробити в панелі Налаштування... (Settings...).

index Налаштування (Settings)

Меню Налаштування (Settings) | Налаштування (Settings...) відкриє панель для настройки стандартних параметрів Терміналу.

terminal-settings.png

Більшість запропонованих налаштувань говорять самі за себе.
Наведіть курсор мишки на "формули" для іменування вкладок і заголовків вікон, щоб отримати підказки про доступні змінні.
Ви можете вибрати наперед визначену кольорову схему як от Північ (Midnight) or Ретро (Retro) або створити Призначену користувачем (Custom) вибравши колір того що Ви хочете змінити: (Текст (Text), Тло (Background), Курсор (Cursor) etc.) та скоригуйте колір бігунками нижче.

Далі ідуть ще деякі можливі варіанти: Ви можете мати Моргаючий курсор (Blinking cursor) або вибрати пункт Використовувати яскравий текст замість напівжирного (Use bright instead of bold text). Останнє допоможе уникнути неприглядного відображення напівжирного шрифта у Терміналі.
Активуйте прапорцем пункт Підтверджувати вихід при наявності працюючих програм (Confirm exit if active programs exist) і Вас будуть попереджати при спробі закрити Термінал про надалі працюючі додатки.

Зберегти у файл (Save to file...) дозволить зберегти налаштування як вибраний профіль який при двокліку відкриє відповідно зконфігурований Термінал.
Повернути (Revert) дозволить повернути налаштування що існували до відкриття панелі.
Типово (Defaults) Скинути всі налаштування до типових значень.

index Клавіатурні скорочення

Ви знайдете найпоширеніші гарячі клавіші тут Гарячі клавіші та комбінації кнопок (Shortcuts and key combinations).

Ще більше приємних можливостей додає комбінація кнопок та мишки: при утриманні ALT шлях або URL під курсором мишки підсвічується. Клік лівою кнопкою мишки відкриє файл / теку / вебсайт. Правоклік мишкою відкриє у контекстному меню або Копіювати шлях (Copy path) або Копіювати абсолютний шлях (Copy absolute path). Уявіть, що ви перебуваєте в теці /MyData/source/haiku/ і маєте шлях generated/objects/haiku/x86_gcc2/release/apps/stylededit/StyledEdit під курсором мишки, останній пункт меню приведе Вас до комбінації абсолютного шляху <глибоко вдихніть>:
/MyData/source/haiku/generated/objects/haiku/x86_gcc2/release/apps/stylededit/StyledEdit.

При утриманні клавіш ALT SHIFT, буде виділено шлях від початку до місця де знаходиться курсор.

До речі, правоклік кнопкою миші у вікні Терміналу буде вставляти вміст буферу обміну. У комбінації з копіюванням частин виділених доріжок, це може бути використано для швидкої навігації у глибину ієрархії тек.

index Користувацькі налаштування Bash (Bash customization)

Виходячи з Unix, існує безліч можливостей для налаштування самого bash. Є два файли, які особливо важливі для користувача: профіль (profile) та inputrc
Обидва файли можуть бути створені в теці /boot/home/config/settings/ та додані і перепризначені у теці /boot/system/settings/etc/.

Файл профіль (profile)

Профіль (profile) завантажується кожен раз при відкритті нового Терміналу. Він встановлює всі види псевдонімів і змінних, які будуть впливати на поведінку та зовнішній вигляд bash. Ви знайдете безліч онлайн-ресурсів, які деталізують всі можливості.

Haiku/BeOS Tip Server надає досить багато порад, для початку наприклад:

Тут, є більше можете подивитись.

Файл inputrc

Файл inputrc має справу з комбінаціями клавіш. Оскільки Haiku надає корисні типові значення, Вам напевно не доведеться возитись з цими складними налаштуваннями. Якщо у Вас виникне особлива потреба зверніться до одного з онлайн-ресурсів, наприклад до The GNU Readline Library.

index Поради для роботи у Терміналі