Клавіші швидкого доступу та комбінації клавіш

За замовчуванням, наприклад, для виклику команд з меню, у Haiku використовується не звична клавіша CTRL а клавіша ALT. Це має історичні причини, оскільки BeOS була дещо пов'язана з MacOS. Після того як Ви звикнете до цього, це насправді має переваги, оскільки, наприклад, ALT C та ALT V легко інтегруються в оболонку терміналу bash, де комбінація CTRL C завершує запущений процес.

У будь-якому випадку, Ви можете переключитися на більш звичну клавішу CTRL у настройках на панелі розкладки клавіатури. Посібник користувача завжди описує конфігурацію за замовчуванням, у якій командною клавішею є ALT.

Якщо є сумніви, які клавіші є клавішами OPT або MENU на Вашій клавіатурі/розкладці клавіш, знову ж таки, скористайтеся параметрами розкладки клавіатури. Там Ви можете побачити, яке натискання буде надіслано системі, коли Ви натискаєте клавішу на клавіатурі.

index Загальні клавіші швидкого доступу

Це таблиця найпоширеніших комбінацій клавіш, які завжди доступні, навіть якщо немає відповідного меню:

ALT FxПереключає на робочу область X (Fx – функціональна клавіша, що відповідає цій робочій області). Додайте SHIFT, щоб тягати активне вікно з собою.
CTRL ALT / / / Навігація по рядках/стовпчиках доступних робочих областей. Додайте SHIFT, щоб тягати активне вікно з собою.
OPTЯкщо утримувати клавішу OPT під час перетягування вікна біля вкладки або рамки іншого вікна, вікна будуть згуртовані або склеєні (дивіться розділ Графічний інтерфейс…).
OPT / Циклічно перебирає відкриті вікна в поточній робочій області.
CTRL ALT + ліва мишіНатисніть і перетягніть утримуючи ліву кнопку миші, щоб перемістити вікно (дивіться розділ Графічний інтерфейс…).
CTRL ALT + права мишіНатисніть і перетягніть утримуючи праву кнопку миші, щоб змінити розмір вікна (див розділ Графічний інтерфейс…).
CTRL ALT ZЗбільшує вікно до альтернативного розміру (максимальний розмір для більшості програм).
CTRL ALT MМінімізує активне вікно.
CTRL ALT HПриховує (згортає) усі вікна активної програми.
CTRL ALT FВитягує активне вікно на передній план (застосовується лише з настройкою миші Фокус слідує за мишею).
CTRL ALT BВідправляє активне вікно на задній план.
CTRL TABНатисніть і утримуйте, щоб відкрити Twitcher.
CTRL ALT DELВідкриває Team Monitor (Монітор процесів).
ALT ESCВідкриває панель меню (Закриває панель, виходить з меню ESC).
ALT CКопіює виділене до буфера обміну.
ALT XВирізає виділене до буфера обміну.
ALT VВставляє вміст буфера обміну.
ALT WЗакриває активне вікно.
ALT QЗавершує роботу програми.
PRINTРобить скриншот екрана з нульовою затримкою і запускає Screenshot (Знімок екрана).
SHIFT PRINTРобить скриншот у тихому режимі (silent), без відкриття панелі, з крайніми настройками, зберігає його у файл.
CTRL PRINTРобить скриншот у тихому режимі (silent), без відкриття панелі, з крайніми настройками, копіює його до буфера обміну.

index Комбінації клавіш редагування тексту

Щоразу, коли Ви редагуєте текст – перейменовуєте файл у файловому менеджері Tracker, редагуєте файл у текстовому редакторі StyledEdit або спілкуєтеся в чаті Vision – є кілька універсальних комбінацій клавіш:

ALT / або
OPT /
Переходить від слова до слова по тексту. (Примітка: Може бути корисно щоб звикнути до використання комбінації з OPT. Тоді Ви не будете мати проблем, якщо якась програма вже використовує комбінацію з ALT для іншої команди.)
ALT BACKSPACE або
OPT BACKSPACE
Видалення тексту зліва від курсору.
ALT DEL або
OPT DEL
Видалення тексту праворуч від курсору.
HOMEПереходить на початок рядка.
ENDПереходить у кінець рядка.
ALT HOMEПереходить на початок документа.
ALT ENDПереходить у кінець документа.

Додаткове утримання клавіші SHIFT під час використання наведених вище комбінацій клавіш виділить текст між переходами курсора.

index Комбінації клавіш для навігації у файловому менеджері Tracker

Окрім загальних комбінацій клавіш, ось ще деякі для навігації у файловому менеджері Tracker:

ALT Відкриває батьківський каталог.
ALT або ENTERВідкриває вибрану папку.
OPTЯкщо утримувати її під час відкриття папки, батьківську папку буде автоматично закрито. Це також працює під час навігації за допомогою миші.
MENUВідкриває меню Deskbar (Закриває, виходить з меню ESC).
ALT ZВідміняє останню дію. Історія таких відмін обмежена лише доступною пам'яттю. Зверніть увагу, що це працює тільки для дій над самим файлом, змінені атрибути і настройки дозволів не можуть бути скасовані за допомогою цієї функції. Крім того, після видалення файлу зі Смітника він зникає назавжди.
ALT SHIFT ZПовторити дію, яку Ви щойно відмінили ALT Z.
SHIFT + колесо мишкиПри прокручуванні довгого списку файлів у вікні Tracker або при заглибленні в підменю, це прискорить роботу за рахунок посторінкової прокрутки.

index Комбінації клавіш у терміналі

ALT + лівий клікЛівий клік миші на шляху або URL-адресі з натиснутою клавішею ALT відкриває його у пріоритетній програмі, наприклад, папки у Tracker, зображення у ShowImage. Ви можете обмежити виділений шлях, додатково утримуючи клавішу SHIFT.
ALT NВідкриває іншу сесію термінала у новому вікні.
ALT TВідкриває іншу сесію термінала у новій вкладці.
ALT 1, 2, 3 ...Перейти до відповідної вкладки.
ALT TABПерейти до наступного вікна термінала.
SHIFT / Перейти до вкладки зліва/справа.
ALT SHIFT / Перемістити поточну вкладку вліво/вправо.
ALT + / -Збільшити/Зменшити розмір шрифту.
ALT ENTERУвімкнути/вимкнути повноекранний режим.
SHIFT / Прокручує вивод термінала вгору/вниз на один рядок.
SHIFT Page↑ / Page↓Прокручує вивод термінала вгору/вниз на одну сторінку.
TABЗавершення вводу за допомогою табуляції. Після введення кількох літер натисніть TAB один раз, щоб автоматично доповнити ім'я файлу або шлях до нього. Якщо знайдено більше одного збігу, пошук зупиниться там, де назви починають відрізнятися і Вам доведеться ввести ще кілька літер, щоб розрізнити їх. Ви також можете двічі натиснути клавішу TAB, щоб переглянути усі збіги.
/ Переміщення вгору або вниз по історії усіх раніше введених команд.
CTRL RІсторія Bash. Всі команди, які Ви вводите зберігаються у файлі ~/config/settings/bash_history. Натисніть клавіші CTRL R, почніть вводити команду і Ви побачите перше співпадіння з історії bash. Продовжуйте натискати CTRL R, доки не знайдете потрібний командний рядок і натисніть ENTER, щоб виконати його.
CTRL CЗупиняє поточну команду, яка виконується.
CTRL DЗакриває поточну сесію термінала.

index Інші комбінації клавіш

Ви можете виділяти елемент або знімати вибір з елементу, утримуючи клавішу-модифікатор під час натискання на елемент (або файл у випадку Tracker).

SHIFTБуде виділено все, що знаходиться між першим виділеним елементом і тим, на який Ви натиснете.
ALTДодає або вилучає елемент, на який ви натискаєте, з вибору.

Якщо Ви просто почнете вводити текст у вікні Tracker, програма прокрутить список файлів і вибере файл, який найкраще відповідає Вашому інкрементному (поступовому) пошуку. Якщо файлів, які починаються з введених Вами літер, немає, буде вибрано файли, які містять рядок пошуку у любому місці назви або атрибутах, які відображаються на екрані. Цей пошук не враховує регістр символів.
Введені Вами літери з'являються у лівому нижньому кутку, де зазвичай відображається кількість елементів. Через секунду кількість елементів повертається назад, і Ви можете почати новий інкрементний пошук.
Замість переходу до першого входження рядка пошуку, Tracker можна настроїти на фільтрацію усіх файлів, що не відповідають критеріям. Дивіться розділ про випереджаючу фільтрацію.