Зміст
Створення облікового запису у Trac
Створення звіту про помилку
Помилки у додатках
Помилки у серверах
Помилки у ядрі
Kernel Debugging Land - KDL
Системний журнал
Вивід відладки на екран
Помилки драйверів апаратного забезпечення
Що далі?

Зголошення про помилки

Так як наші розробники не можуть протестувати всі комбінації апаратного забезпечення, ні дуже різні способи їх взаємодії з операційною системою, ми покладаємося на користувачів щоб отримати деякі матеріали про роботу їхнього "заліза" в решті решт. Так як Haiku все ще досить молода, дуже ймовірно, що Ви будете мати справу з помилками. Ми дякуємо Вам за те що Ви знайшли час щоб повідомляти про них. Разом ми поступово зможемо поліпшити Haiku.

Для збереження ефективності багтрекера, дуже важливо підтримувати етикет Зголошення про помилки (Bug Tracker).

index Створення облікового запису у Trac

Щоб подати квиток, вам потрібно створити обліковий запис на сторінці Зголошення про помилки Haiku.
При створенні нового облікового запису обов'язково подайте Вашу електронну адресу бо це необхідно, щоб отримати основні привілеї модифікації квитків. Обов'язково перевірте Вашу спам-теку одразу після цього, позаяк усі важливі перевірки листів закінчуються переважно там.

index Створення звіту про помилку

Перед тим, як повідомити про помилку, будь ласка переконайтесь що вона ще не існує. Ви також можете використати для цього функцію пошуку.
Після того як Ви встановили що це унікальна помилка постарайтесь зробити інформацію про неї якомога точнішою:

index Помилки у додатках

Коли додаток зазнав краху Ви повинні з вікна повідомлення яке з'явиться викликати відладчик. Відкриється вікно Терміналу з запущеним у ньому gdb (відладчиком GNU). Введіть команду bt, Ви створите "трасування" яке Ви повинні скопіювати повністю (включаючи ту частину, що була у вікні до введення команди bt) і прикріпити його до квитка.

index Помилки у серверах

Коли зазнають краху життєво важливі сервери такі як: app server, registrar або input server Ви не побачите звичного попередження про аварію. Замість нього екран очиститься стане білим та стартує сесія відладчика gdb, його вихід з'явиться безпосередньо на екрані. Можливо Ви надалі зможете рухати курсором мишки який затиратиме на екрані біле тло та рядки виводу відладчика. Працюючі додатки (такі як, наприклад, ProcessController або годинник в Deskbar) також можуть малювати поверх виведення відладчика на екрані.
До того ж, все буде виглядати так само незграбно та жахливо як і при помилках додатків. Найважливіше тепер отримати зворотнє трасування (командою bt). Ви можете зробити знімок екрану цифровою камерою, бо текст gdb скоріше всього скопіювати не вдасться.
В залежності від того що зазнало краху можна спробувати зберегти звіт про помилку на робочому столі ввівши команду save-report, а після цього натиснути кнопку живлення один раз щоб спробувати акуратно завершити роботу.

index Помилки у ядрі

Помилки ядра звичайно мають найтяжчі наслідки і у то же час дуже важко підаються відладці. Існують різні види симптомів, які, швидше за все, вказують на проблеми ядра або драйвера:

Зверніть увагу, що хоча останній пункт і вказує на апаратну проблему всі інші симптоми можуть бути викликані помилкою в драйвері. Якщо у вас є підозра, що частина апаратних засобів або відповідного драйвера, можливо, мають відношення до проблеми, перевірте чи видалення / відключення апаратного забезпечення або драйвера викликає зміни. Наприклад, при підозрі на Wi-Fi може виявитись, що ваш BIOS дає можливість відключити його. Або, якщо не має, то ви могли би додати у чорний список відповідний драйвер Wi-Fi встановленої Вами Haiku (дивись Завантажувач системи (Boot Loader)).

index Територія відладки ядра (Kernel Debugging Land) - далі KDL

Якщо система не потрапляє у режим KDL самостійно Ви можете змусити її до цього натискаючи комбінацію клавіш ALT SysReq D.
Зауважте що у режимі KDL Ваша клавіатура може не працювати. PS/2 клавіатури працюватимуть завжди, USB клавіатури підключені до контролерів UHCI спрацюють для входу у KDL тільки один раз. Клавіатури USB OHCI на даний момент у цьому режимі не працюють.

Сама KDL є свого роду оболонкою. Можна виконувати команди, які надають інформацію про систему. Можуть бути цікавими наступні команди :

bt (aka sc) виводити зворотнє трасування. Якщо система потрапила у KDL за власним бажанням завжди набирайте цю команду.
ints показати оброблені та необроблені переривання апаратного забезпечення.
co (aka continue) залишити територію відладки ядра та продовжити при можливості роботу системи.
reboot негайно перезавантажує систему. Будуть втрачені всі незбережені дані і навіть ті, які були збережені, але ще не були записані назад на диск.

Для детальнішої інформації дивіться статтю Вітаємо на території відладки ядра (Welcome to Kernel Debugging Land).

Вихід KDL записується в послідовний порт (якщо у Вашому комп'ютері є такий порт, Ви маєте відповідний кабель та інший комп'ютер, щоб з'єднатися з Вашим, то зможете захопити вихід звідти через термінальну програму) і в системний журнал. Якщо ви не можете залишити KDL він не буде записуватися в файл системного журналу, проте, в налаштуваннях завантажувача є опція, що дозволяє захопити його. (див нижче).

Ви можете генерувати QR-коди з виходу KDL, які потім є можливість перетворити в текст за допомогою смартфонів або аналогічних пристроїв. Дивіться в блозі QR розшифровує вивід KDL про те, як отримати дані з KDL за допомогою цієї функції.

index Системний журнал (Syslog)

Це найкращий спосіб отримати інформацію з системи, що не може завантажитись.
Системний журнал (syslog) містить цінну інформацію про те, що сталося у вашій системі, в тому числі вивід сесій KDL. Я правило буде хорошою ідеєю прикріпити її до квитка Trac що описує помилку в ядрі. Системний журнал записується у файл /boot/system/var/log/syslog. Оскільки запис в файл вимагає робочу систему, при помилці у ядрі остання сесія не може бути записана (особливо при спонтанному перезавантаженні або перерваній сесії KDL).

Опція Увімкнути відладку системного журналу (Enable debug syslog) у вікні Завантажувача системи Меню відладки (Debug menu) зробить системний журнал стійкішим. Якщо опція Зберегти системний журнал від попередньої сесії при завантаженні (Save syslog from previous session during boot) активована (це типове налаштування Завантажувача системи), Ви знайдете системний журнал Вашої останньої сесії як /boot/system/var/log/previous_syslog.
Якщо ви не в змозі завантажитись, щоб дістатися до системного журналу попередньої сесії, ви повинні увійти в меню завантажувача, утримуючи клавішу SHIFT при завантаженні.
У пункті Завантажувача системи Меню відладки (Debug menu) Ви знайдете записи Показати системний журнал попередньої сесії (Display syslog from previous session) та Зберегти системний журнал попередньої сесії (Save syslog from previous session). Перший покаже syslog на екрані, другий дозволить зберегти журнал на диск. Зверніть увагу, що на даний момент підтримуються для збереження файлу тільки томи з файловою системою FAT32. Якщо ви хочете використовувати USB флешку, але підключили її занадто пізно, вона може не розпізнатись, спробуйте перезавантажити машину та знову увійти в меню завантажувача. Примітка: випадково не завантажте будь-яку операційну систему, бо дані системного журналу будуть втрачені.

index Вивід відладки на екран

Вивід відладки на екран буде корисним тільки для відладки дуже специфічних і як відомо має проблеми з синхронізацією. Не використовуйте його якщо це Вам конче не необхідно.
Таке актуально лише тоді коли Haiku не завантажується на Вашому комп'ютері і по якійсь причині пункт меню Відладка системного журналу (Debug syslog option не працює. Перед появою лого завантаження Haiku натисніть та утримуйте клавішу SHIFT для того щоб увійти до меню завантажувача. Виберіть пункт Вибрати параметри безпечного режиму (Select safe mode options). Нижче буде вказано [ ] Увімкнути вивід на екран відладки (Enable on screen debug output). (Зауваження: Інші опції будуть увімкнені при спробі завантажити Haiku. Якщо вона буде завантажуватись тільки при активації одної або кількох опцій, вкажіть які з них включені.)
Нарешті виберіть Повернутись до основного меню (Return to main menu) а тоді Продовжити завантаження (Continue booting).
На екрані відобразяться одна або кілька сторінок тексту, тільки останніх декілька рядків повинні бути включені до квитка. Більше інформації тут Завантажувач системи (Boot Loader).

index Помилки драйверів апаратного забезпечення

Коли ми маємо справу з помилкою пов'язаною з драйвером апаратного забезпечення, необхідно додати наступну інформацію у вигляді текстових файлів:

- listdev детальний список Вашого апаратного забезпечення, включаючи визначники vendor id та pci id, аналогічно Linux'овим командам lshw та lspci.
- listusb -v підсумок всього що зв'язане з USB, аналогічно lsusb.
- open /var/log/syslog Первинний системний журнал Haiku, щось подібне до екранного виводу відладки при завантаженні. За допомогою команди open Ви зможете вирізати потрібну частину в текстовому редакторі.
- listimage | grep drivers/ перелічує всі драйвери які використовуються.
- ints Доступне тільки зсередини Території відладки ядра (Kernel Debugging Land) (дивись вище). Показує використання переривань. Не повинно бути занадто багато таких, які спільно використовують різні пристрої.
- Екранний вивід відладки (On screen debug output) (опція безпечного режиму під час завантаження).

Перші чотири команди вводяться в Терміналі. Додайте > output.txt після команди, і це конвеєрує вивід в текстовий файл з ім'ям "output.txt", який ви можете прикріпити до зголошення про помилку або до електронного листа.

index

Після зголошення про помилку розробники вивчають її та пробують класифікувати. Пам'ятайте, ми всі добровольці тому зголошення певний час залишатиметься без відповіді. Додавання нової інформації, коли вона стає доступною, як правило, допомагає розв'язати помилку швидше, але не намагайтеся торпедувати її, додаючи нерозшифровувані коментарі.

Пам'ятайте, повідомлення про помилку не те, що ви витратити трохи часу на нього, та потім зробили. Якщо Ви повідомили про помилку, то стаєте частиною процесу розробки Haiku. Розробники можуть звернутися з запитаннями при намаганні виправити помилку. Будь ласка, залишайтеся поруч, щоб відповісти на них. Розглянемо Вашу участь у "Готово", коли помилка буде позначена як "пофіксена".