stylededit-icon_64.pngStyledEdit

Masaüstü Çubuğu:Uygulamalar
Konum:/boot/system/apps/StyledEdit
Ayarlar:yok


StyledEdit, Haiku'nun yalın metin düzenleyicisidir. Dosyalar düz metin biçiminde kaydedilmelerine rağmen, yalnızca StyledEdit'te açıldıklarında görüntülenen biçimlendirme özelliklerini saklamak için ek öznitelikler barındırırlar.

stylededit.png

İlginizi çekmesi durumunda, listattr komutu kullanarak Uçbirim'de dosya özniteliklerini görüntüleyebilirsiniz:

~> listattr /boot/home/Desktop/test.txt
File: /boot/home/Desktop/test.txt
 Type     Size         Name
----------- --------- -------------------------------
   Int-32     4 "be:encoding"
MIME String     11 "BEOS:TYPE"
   Int-32     4 "wrap"
   Int-32     4 "alignment"
  Raw Data    1048 "styles"

1071 bytes total in attributes.

Gördüğünüz üzere, StyledEdit menüsünde bulunan tüm biçimlendirme seçeneklerini Uçbirim üzerinden de görüntülenebilir: Satır kaydırma, yaslama, vb. Stiller (yazıtipi, boyut, renk), birbirine karışık durumda bulunurlar.

Bu öznitelikler BFS dosya sisteminin bir özelliği olduğundan başka platformlar adı geçen dosyayı yalnızca düz metin olarak görürler ve BFS olmayan bir disk bölümünde saklandıklarında biçimlendirme kaybolur. Yukarıdaki öznitelikler dosyadan çıkartılırlar ve geriye yalnızca düz metin dosyası kalır.

Düz bir metin dosyasını görüntüleyip değişik yazıtipleri ve renkler kullanabilmek yararlı bir özellik olarak görülebilir. Örneğin bir BeniOku.txt dosyası Uçbirim'de veya başka bir platformda herhangi ek bir programa gerek kalmadan görüntülenebilir, ancak aynı dosyayı Haiku'da çift tıklayarak açtığınızda biraz daha janjanlı bir içerik görebilir/kullanabilirsiniz.

StyledEdit'in kullanımı o kadar kolaydır ki burada her özelliği teker teker açıklamaya gerek olmadığını düşünüyoruz. Yazacağınızı yazın ve yazıtipini ve metin boyutunu ayarlayın. Bu ayarlar için Yazıtipi menüsünü, satır kaydırma ve yaslama ayarları için ise Belge menüsünü kullanabilirsiniz.