Uygulamalar

Haiku ile birlikte gelen uygulamalara bakmadan önce, isterseniz Haiku'ya nasıl uygulama yükleyebileceğimize bir bakalım. Haiku'ya uygulama yüklemenin en kolay yolu Haiku'nun kendi paket yönetimini kullanmadır. Ancak Haiku, atası olan BeOS ile kaynak düzeyinde uyumlu olduğundan dolayı, eski .zip veya .pkg dosyalarını da kurabilirsiniz.

Aşağıda uygulama yükleme konumu olarak /system/ hiyerarşisini bulacaksınız. Eğer yalnızca tek bir kullanıcı için uygulama yüklemek isterseniz (Haiku'ya bu özellik eklendiğinde) Ev dizini altındaki yansı ~/config/ dosya sistemini kullanmalısınız. Ek bilgi için Dosya sistemi yerleşimi bölümüne bakın.

index Haiku paketleri (.hpkg)

Paket bulma, yükleme ve kaldırmanın en kısa yolu Haiku Depo uygulamasını kullanmaktır. Eğer başka bir kaynaktan bir paket bulduysanız, yüklemek için yalnızca üzerine çift tıklayın — Haiku Depo uygulaması açılıp bu paketi yükleyecektir.

Yeni yüklenen paketler /system/apps/ konumunda bulunur. Komut satırı uygulamaları ise /system/bin/ dizinine gider. Diğer tüm yüklenen paketler (kitaplıklar, veri dosyaları, eklentiler vb.) ise dosya sisteminde gitmeleri gereken dizinlere kendiliğinden yerleşirler.

Masaüstü Çubuğu ve Başlatma Rampası bölümlerinde yeni yüklediğiniz bir uygulamaya nice kısayol oluşturabileceğiniz üzerine ayrıntılı bilgi içerir.

Bir .hpkg dosyasının herhangi bir arşiv dosyası gibi içini açabilirsiniz, ancak siz çift tıklayıp yüklediğinizde gerçekleşen işlem bu değildir. Dosya sistemi yalnızca paketler yukarıda belirtilen klasörlere yerleştirilmiş gibi davranır, ancak paketler dosya sistemi içerisinde açılıp saçılmaz, tek dosya olarak kalırlar. Bu nedenle sisteminizde gereksiz dosyalar birikmez ve yükleme ve kaldırma işlemleri çok tez biter.

Eğer bir paket başka bir kitaplık veya pakete bağımlıysa, bu paketleri de yükleyip yüklemek istemediğinizi soran bir pencere açılır ve yüklenir.

Kaldırma işlemi çok kolaydır: Paketi Haiku Depo uygulamasında bulun ve Kaldır düğmesine basın.

Uçbirim'de çalışıyorsanız veya bir betikteki paketleri indirmek/kaldırmak istiyorsanız pkgman --help komutuna bir göz atın.

index Eski BeOS arşivleri (.zip ve .pkg)

Gereken tüm verileri kendi içerisindeki pakette tutan BeOS arşivlerinin yüklenmesi ve kaldırılması da çok kolaydır, yalnızca /boot/home/ içerisindeki herhangi bir konumda çift tıklayın (çift tıklama Paketaçar uygulamasını veya LegacyPackageInstaller uygulamasını açar) anywhere in /boot/home/ ve çalıştırın. Kaldırmak da yine aynı şekilde uygulama klasörünü silerek yapılabilir.

Bu eski BeOS uygulamalarının çoğunluğu için geçerlidir. Bu şekilde doğrudan çalışmayan bir uygulamaya denk gelirseniz yüklemeyi el ile yapmayı deneyebilirsiniz. /system/non-packaged/ klasörü, size gerekli hiyerarşiyi el ile oluşturmanıza izin verir. BeOS uygulamaları yeni .hkpg paket biçiminde paketlenmeye devam edildikçe zamanla buna gerek kalmayacaktır. non-packaged hakkında yardım için bu makaleye bir göz atın.

index Haiku uygulamaları

Haiku az sayıda ancak gerekli sayılabilecek uygulamaları içeren bir uygulama kümesiyle gelir. Bu uygulamalar /boot/system/apps/ konumunda bulunurlar. Bir dosyaya çift tıklanarak çalıştırılmayan uygulamalar ise Masaüstü Çubuğu'nun Uygulamalar menüsünden çalıştırılabilir.

iconEtkinlik Monitörü CPU ve bellek kullanımı gibi sistem kaynaklarını izlemek için bir araç.
iconÖnyükleme Yöneticisi Bir sürücünün Ana Önyükleme Kaydı (MBR) içerisine bir önyükleme menüsü yüklemek için kullanılan araç.
iconKarakter Eşlem Unicode karakter eşlemlerini gösteren bir uygulama.
iconCodyCam Bir kameradan sunucuya düzenli olarak görüntüler yüklemek için kullanılan bir araç.
iconDebugger Grafik arabirime sahip bir hata ayıklayıcı.
iconHesap Makinesi Bir hesap makinesi.
iconDiskProbe Dosyalar ve aygıtlar için bir HEX düzenleyicisi.
iconDisk Kullanımı Bir diskin kullanılan alanını göstermeye yarayan bir araç.
iconDisk İzlencesi Sabit disk bölümlendirme ve yapılandırma aracı.
iconPaketaçar Yaygın kullanılan arşiv biçimlerini açmak için bir araç.
iconHaiku Depo Uygulama paketlerini bulmak, indirmek, yüklemek veya kaldırmak için bir araç.
iconIcon-O-Matic Haiku biçimli vektör simgeler oluşturma aracı.
iconHaiku Kur Haiku'yu bir disk bölümüne yükleme aracı.
iconEkranı Büyüt Fare imlecinin altındaki alanı büyüten bir araç.
iconPosta E-posta istemcisi.
iconOrtam Oynatıcı Desteklenen ses ve video dosyalarını oynatmak için bir program.
iconMIDI Oynatıcı MIDI dosyalarını oynatmak için bir yazılım.
iconLegacyPackageInstaller PKG biçimli BeOS uygulamalarını yüklemek için bir araç.
iconKişiler Kişi yöneticisi.
iconPoorMan Yalın bir web sunucusu.
iconEkran Görüntüsü Ekran görüntüleri almak için bir araç.
iconShowImage Yalın bir görsel görüntüleyici.
iconYazılım Güncelleyici Haiku'yu ve uygulama paketlerini güncelleme aracı.
iconSes Kaydedici Ses kablo girişi veya mikrofondan ses kaydı için kullanılan bir yazılım. [henüz eksik]
iconStyledEdit Yalın bir metin düzenleyici.
iconUçbirim Bash kabuğuna erişim merkezi.
iconTextSearch Metin dosyalarını aramak için bir araç.
iconTV Analog TV. [henüz eksik]
iconWebPositive Haiku'ya özel bir web tarayıcısı.

index Haiku komut satırı uygulamaları

Bash kabuğu ile birlikte gelen veya POSIX uyumluluğu için gerekin komut satırı uygulamalarının yanında, Haiku'ya özel birkaç komut satırı uygulaması bulunmaktadır. Bu komutlar aynı zamanda betik yazımı için de yararlıdır, ek bilgi için Bash ve betik yazımı bölümüne bakın.

iconTüm komut satırı uygulamalarının listesi
iconHaiku komut satırı uygulamaları

index Pakette gelen uygulamalar

Haiku projesi tarafından geliştirilen yukarıdaki uygulamalar dışında birkaç gerekli olabilecek uygulama Haiku ile birlikte verilmektedir. Bu uygulamalar için olan hata bildirimleri ve özellik isteklerinin, o uygulamanın kendi geliştiricisine iletilmesi gerekmektedir.

iconBePDF PDF görüntüleyicisi.
iconPe Sözdizim vurgulama ve daha fazlasını içeren gelişmiş bir metin düzenleyicisi.
iconVision IRC istemcisi.
iconWonderBrush YellowBite tarafından geliştirilen bir grafik programı.