Bu sayfanın çevrilmesi henüz tamamlanmamıştır. Tamamlanana kadar henüz bitirilmeyen kısımlar İngilizce metni kullanır.
İçindekiler
Diskleri Bağlama
Dolaşım
Görünüm
İzleyici tercihleri
Dosyalarla çalışmak
İşlem durumu

İzleyici

İzleyici, dosyalarınız için kullanılan grafik arabirimdir. Yeni dosyalar oluşturmanıza veya var olanları bulmanıza, çalıştırmanıza, yeniden adlandırmanıza, kopyalamanıza veya silmenize olanak verir.

Diğerleri gibi bir uygulama olmasından ötürü (Masaüstü, özünde tam ekran çalışan bir pencereden ibarettir), İzleyici pencereleri ile Masaüstü Çubuğu'nda belirir ve isterseniz kendisinden çıkabilir veya onu yeniden başlatabilirsiniz. Çöken veya takılan bir İzleyici'den çıkıp yeniden başlatmanın en kolay yolu Takım Monitörü'nü çağırmaktır.

index Diskleri Bağlama

Bir sabit disk, CD, USB Bellek vb. türü aygıtlara erişebilmek için onu önce bağlamalısınız, diğer bir deyişle sisteme onun orada olduğunu söylemelisiniz. Bu Masaüstü'nde veya daha önceden bağlanan bir diskin üzerinde (örn. önyükleme diski) sağ tıklayıp Bağla altmenüsünden bağlamak istediğiniz diski seçerek yapılır. Aynı Bağla menüsünü Masaüstü Çubuğu'nda da bulabilirsiniz.

drill-down.png

Sistemi yeniden başlattığınızda aynı diskleri her seferinde yeniden bağlamaktan kurtulmak için Ayarlar bölümüne bakın.
Yukarıdaki ayarlar taktığınız her depolama aygıtını ve daha önceden bağlanmış tüm diskleri önyükleme sırasında kendiliğinden bağlamanıza olanak verir.

Herhangi bir sabit disk veya USB Belleği çıkarmadan önce disk bölümünün bağını kestiğinizden ve simgesinin görünürden kaybolduğundan emin olun. Bu tüm veri aktarımının bittiğini garanti eder. Yoksa veri kaybedebilir veya diske hasar verebilirsiniz.
Haiku, Be Dosya Sistemi (BFS) ile biçimlendirilmemiş disk bölümlerini bağlayabilmektedir. Ancak bu diğer dosya sistemleri henüz tam olarak sınanmamıştır. Bu bölümlere yazma bazı durumlarda veri kaybına veya hasara neden olabilir. Eğer işinizi garantiye almak isterseniz bu tür diskleri bağlarken her zaman Saltokunur bağla seçeneğini kullanın!

index Dolaşım

Bir klasöre çift tıkladığınızda, öntanımlı olarak İzleyici tıkladığınız pencereyi olduğu gibi bırakıp yeni bir pencere açar. Bu kolaylıkla kalabalıklaşmış bir masaüstüne neden olabilir.
Bunu OPT düğmesini basılı tutarak önleyebilirsiniz; böylece üst pencere kendiliğinden kapanır.
Bu durum klavye dolaşımı için de geçerlidir. Ayrıntılı bilgi için Kısayol ve düğme kombinasyonları bölümüne bakın.

Klasörler arasında dolaşım, diğer platformlardaki dosya yöneticilerinde olduğu gibi İzleyici'nin ana ereklerinden biridir. Haiku İzleyici bunu kolay ve etkili bir biçimde yapabilmeniz için kendine özel birçok özellik barındırmaktadır.

indexAçılır altmenülerde dolaşım

Varacağınız yere sürekli çift tıklamaktansa aşağı düzeylere inmenin daha kolay bir yolu vardır:

drill-down.png

Bir klasöre sağ tıklayın; bildiğiniz bağlam menüsünün en üstünde aşağı düzeylere bakabilmenizi sağlayan bir açılır menü bulacaksınız. Aradığınız klasöre veya konuma ulaşıncaya değin menüler içinde gezinmeyi sürdürün ve vardığınızda ögenin üzerine tıklayın. Üst görsel /boot/home/config/ klasörünün içeriğini göstermektedir.
Yukarıdaki işlemi bir dosyayı birlikte sürükleyerek yaparsanız dosya bıraktığınız konuma taşınacaktır.

Benzer bir yöntem ve uygulama tüm İzleyici pencerelerinden yapılabilir:

window-drill-down.png

Sol aşağıda öge sayılarının belirtildiği alana tıklayın; o konumdan aşağı gidebileceğiniz tüm konumların listesini belirten altmenüleri göreceksiniz. Buradan istediğiniz konuma geçebilirsiniz.

Masaüstü'nün nice her zaman en üst düzeyde olduğuna dikkat edin; bu İzleyici'nin bağlı diskleri listelediği konum olduğundan dolayıdır. Başka bir diske geçmek isterseniz önce en üst düzeye (Masaüstü'ne) gelip oradan başka disklere geçmeniz gerekmektedir.


Aynı altmenü dolaşımını bir dosyayı bir klasörün üzerine getirdiğinizde de kullanılabilir. Biraz üzerinde tuttuğunuzda bir altmenü açılır ve gitmek istediğiniz konuma ulaşabilirsiniz. Sürüklemeyi sağ fare düğmesi ile başlattıysanız fareyi bırakacağınız zaman size kopyalama, taşıma ve bağlama seçeneklerinden birini seçebilirsiniz.

index Hemen bulma ile dosyalara atlama

Bu konsepte başka işletim sistemlerinden aşina olabilirsiniz; bir dosyanın ilk birkaç harfini girmek eşleşen ilk dosyaya atlar. Haiku bu düşünceyi bir adım öteye taşıyor. Eğer bu harflerle başlayan bir dosya yoksa içinde girilen harflerin bulunduğu ilk dosya önünüze getirilir. Eğer bu harfler hiçbir dosyanın içinde yoksa dosya özniteliklerinde arama sürdürülür.

window-type-ahead.png

Yukarıdaki örnekte adında "Haiku logo" bulunan birçok dosyayı görüyorsunuz; dolayısıyla klasik bir arama mantığı burada işe yaramayacaktır. Ancak Haiku'da "web" yazdığınızda "Haiku-logo - website" örneği doğrudan seçilir. Girdiğiniz karakterler aşağıda normalde öge sayısını gördüğünüz bölümde görüntülenir. Bir karakter girdikten bir saniye sonra görünüm eski durumuna döner ve yeni bir arama yapabilirsiniz.

index Hemen bulan süzme

Yazarken bir dosyaya atlamak yerine girdiğiniz karakterler ile eşleşmeyen dosyaları ekrandan kaldırmanızı sağlayan bir seçenek de bulunmaktadır. Bu, özellikle büyük klasörlerle çalışırken çok rahatlık sağlar. SHIFT SPACE düğme ikilisini kullanarak birden çok diziyi bile süzebilirsiniz.
Hemen bularak atlama yerine, süzme seçeneği siz ESC düğmesine basana veya pencereyi kapatana kadar (eğer Tek pencereli dolaşım kullanıyorsanız klasörden ayrılana kadar) silinmez.
Bu süzme seçeneğini İzleyici tercihleri'nden ayarlayabilirsiniz.

index Görünüm

window-menu.png

İzleyici pencereleri Pencere menüsünden ayarlayabileceğiniz üç görüntüleme kipi sunar:

Pencere menüsünde birkaç tane daha ek işlev bulunmaktadır:

Bazen, tam bir Toparla (ALT K) yapmadan birkaç simgeyi yeniden yerleştirmek isteyebilirsiniz. Bu durumda, bu simgeleri seçin ve onları yeni konumlarına sürüklemeye başlayın. Bırakmadan önce, ALT düğmesini basılı tutmayı sürdürün. Bu, simgeleri görünmez bir ızgaraya hizalar.

Liste görünümün'ndeki ilk sütun, Ufak ve Simge görünümü'ndeki simge etiketlerini belirler. Normalde, bu dosya adıdır; ancak siz yine de Liste görünümü'ne geçebilir, Boyut sütununu sola doğru kaydırabilir ve simgeleri boyutlarına göre etiketlendirmek için Simge görünümü kipine dönebilirsiniz.

Geriye kalan seçeneklerin gayet açık olduğunu farz ederek İzleyici tercihlerine geçelim.

index İzleyici tercihleri

Pencere | Tercihler... seçeneği ilk bakışta biraz karmaşık görünebilecek İzleyici tercihleri panelini açar. Hepsini denedikten sonra bir sorun kalmayacağını öngörüyoruz. Tüm ayarlar anında etkin olduğundan dolayı neyin değiştiğini hemen görebileceksiniz.
Pek açık olmayan diğer ayarlara şöyle bir bakalım:

Bu panele aynı zamanda Masaüstü Çubuğu'nun Tercihlerİzleyici bölümünden de ulaşılabilir.

index Dosyalarla çalışmak

Seçili bir dosya ile çalışırken Dosya menüsünün içeriğinin çoğuna o dosyaya sağ tıklayarak da ulaşabilirsiniz.

Komutlar genelde gayet açıktır.

index İşlem durumu

Dosyaları kopyaladığınız, taşıdığınız veya sildiğiniz zaman, İzleyici işlemin durumunu bir durum penceresinde gösterir. Eğer birden çok işlem başlatırsanız her iş ayrı ilerleme çubuğu ile gösterilir.

transaction-status.png

Sağ tarafta bir işlemi duraklatmak veya durdurmak için iki düğme bulunur. Bazı durumlarda büyük bir işlemi duraklatmak yararlı olabilir. Örneğin büyük boyutlu bir uygulamayı hemen başlatmanız gerekebilir. Çok fazla veri kopyalamak sabit diskinizin girdi ve çıktı kanallarını doldurur ve bilgisayarınız yavaş davranabilir.