İçindekiler
Masaüstü Çubuğu Menüsü
Tepsi
Çalışan uygulamalar listesi

Masaüstü Çubuğu

Masaüstü Çubuğu, ekranın öntanımlı olarak sağ üst köşesinde bulunan araç takımının adıdır. Onu Windows Başlat Menüsü'nün Haiku sürümü olarak da düşünebilirsiniz. İçinde uygulamaları ve tercihleri başlatabileceğiniz Masaüstü Çubuğu Menüsü'nü, saati ve diğer araçları koyabileceğiniz bir tepsiyi ve şu anda çalışmakta olan uygulamaların bir listesini barındırır.

positions

Kenarındaki tırtıklı bölümden tutup çekerek Masaüstü Çubuğu'nu istediğiniz bir köşeye getirip (yukarıdaki oklara dikkat edin) bırakabilirsiniz.
Ek olarak tırtıklı bölümü Masaüstü Çubuğu Menüsü'nün üzerine sürükleyip bırakarak daha ufak bir yerleşime sahip olabilirsiniz. Yalnızca bir pencere sekmesi yüksekliğinde olduğundan, tam ekran yapılan pencereler Masaüstü Çubuğu'nun üzerini kapatmazlar.

Diğer tırtıklı bölümden tutup sağa/sola çekerek Masaüstü Çubuğu'nun genişliğini ayarlayabilirsiniz.

width

Geniş bir Masaüstü Çubuğu tek bir sırada daha fazla simge görüntülenebilmesini sağlar. Ayrıca uzun uygulama adları bu biçimde daha az kısaltılırlar.

index Masaüstü Çubuğu Menüsü

Masaüstü Çubuğu'nun üst kısmındaki düğmeye tıkladığınızda açılan menü:

deskbar.png

indexMasaüstü Çubuğu tercihleri

prefs-deskbar.png

Masaüstü Çubuğu tercihleri üç bölüme ayrılmıştır.

Uygulamalar

Aşağıdaki ayarlar yüklü uygulamalar için geçerli olmayıp çalışmakta olan uygulamaların davranışlarını ve görünümlerini etkiler.

Uygulamaları ada göre sırala Çalışan uygulamaları abecesel sıraya dizer.
İzleyici her zaman ilk sırada Abecesel olarak sıralasanız bile İzleyici her zaman listede ilk olur.
Uygulama genişleticisini göster Masaüstü Çubuğu'nda çalışan uygulamaların pencerelerini göstermek/gizlemek için kullanabileceğiniz ufak bir gereç (ok) sağlar.
Yeni uygulamaları genişlet Yeni çalıştırılan uygulamaların pencereleri Masaüstü Çubuğu'ndaki girdilerinin hemen altında belirtilir.
Uygulama adlarını gizle Çalışan uygulamaların adlarını gizler.
Simge boyutu Çalışan uygulamaların simgelerinin boyutlarını ayarlar.

Menü

Masaüstü Çubuğu menü girdilerinden ilk birkaçı sabit olmasına rağmen Bilgisayarı kapat... girdisinin altındakileri özelleştirebilirsiniz.
Buradan görüntülenecek son kullanılan belgelerin, klasörlerin ve uygulamaların Masaüstü Çubuğu'nda görüntülenecek öge sayısını ayarlayabilir veya görünüp görünmeyeceğine karar verebilirsiniz.
İzleyici'de düzenle... düğmesi ~/config/settings/deskbar/menu/ klasörünü açar. İçinde Masaüstü Çubuğu'nda öntanımlı olarak görüntülenecek dosyaları ve klasörleri görebilirsiniz; öntanımlı olarak bunlar: Uygulamalar, Demolar, Masaüstü araçları ve Tercihler klasörleridir.
Bu klasöre kopyalarak veya içinden silerek görüntülenecek uygulamaları, belgeleri ve hatta sorguları belirleyebilirsiniz.

Bir paketten yüklenen programların girdileri kendiliğinden Masaüstü Çubuğu'na eklenir. Yüklü paketlerin sayısına bağlı olarak bu menü biraz kalabalıklaşabilir. Bu klasörler üzerinde tam denetim istiyorsanız (örn. alt klasörler yaratarak) ve yalnızca kendi ekleyeceğiniz girdileri görmeyi yeğlerseniz bunu şöyle yönetebilirsiniz:
menu klasörüne ~/config/settings/deskbar/ içinde bir bağ oluşturabilir ve onu menu_entries olarak adlandırabilirsiniz. Bunu Uçbirim'den yapmak için şu komutu girin:

ln -s ~/config/settings/deskbar/menu ~/config/settings/deskbar/menu_entries

Pencere

Son olarak, Masaüstü Çubuğu tercihleri:

Her zaman üstte Masaüstü Çubuğu her zaman diğer pencerelerin üzerinde kalır.
Kendiliğinden one getir Masaüstü Çubuğu'nun ekran sınırı ile buluştuğu noktaya imleç dokunduğu anda Masaüstü Çubuğu öne gelir ve geri çekildiğinde aşağı alınır.
Kendiliğinden gizle Masaüstü Çubuğu birkaç piksellik bir alana sıkıştırılır ve yalnızca fare imleci dokunduğunda ortaya çıkar.

index Tepsi

calendar.png

Bunların dışında, saat Tepsi'nin içinde bulunur. Tarihi görüntülemek için fare imlecini üzerine getirin. Bir takvim görüntülemek için üzerine tıklayın. Saati gizlemek/göstermek veya Tarih ve Saat tercihlerini görüntülemek için sağ tıklayın.

Herhangi bir program Tepsi'ye bir arabirim kısayolu yükleyebilir. Örneğin E-posta sistemi, okunmayan e-posta olduğunda başka, olmadığında başka türlü bir simge görüntüler ve ileti oluşturmak veya yeni e-postaları denetlemek için bir bağlam menüsü sağlar. İşlem Denetimcisi bilgi sağlamak için Tepsi simgelerini kullanan (CPU/bellek kullanımı) ve bir bağlam menüsü bulunduran başka bir uygulamaya örnektir.

index Çalışan uygulamalar listesi

list-of-apps.png

Masaüstü Çubuğu'nda bir uygulamanın adına tıklayıp açılan menüden pencerelerinden birini seçerek o uygulamaya geçiş yapabilirsiniz. Sağ tıklayarak pencereleri Tümünü göster/gizle yapabilir veya Tümünü kapat seçeneğiyle uygulamadan tümüyle çıkış yapabilirsiniz.

Uygulama adına SHIFT CTRL düğmelerini basılı tutarak basmak o uygulamanın tüm pencerelerini gizler, CTRL düğmesi ile tıklama yeniden gösterir.

"Genişletici" ayarı etkinken bir pencereye veya uygulamaya orta fare düğmesi ile tıklayarak yeni bir uygulama penceresi veya oturumu başlatabilirsiniz. Örneğin, çalışmakta olan bir StyledEdit girdisine orta fare düğmesi ile tıklamak yeni boş bir belge açar.
Başka bir seçenek olarak: SHIFT düğmesini basılı tutarak orta fare düğmesi ile tıklarsanız o pencereyi kapatırsınız. Örneğin çok fazla açık İzleyici penceresi varsa kapatmada kullanışlı olabilir.

Bazen bir uygulama takılabilir veya onu kapatmanıza rağmen adı listede kalabilir. Böyle durumlarda bu uygulamalardan kurtulmak için Vulkan Ölüm Tutuşu'nu deneyebilirsiniz: SHIFT CTRL ALT düğmelerini basılı tutun ve ilgili ögeye tıklayın. Çok ilginç, değil mi?

Masaüstü Çubuğu tercihlerinde "Genişletici"leri etkinleştirdiyseniz uygulamaların pencere listesini uygulama adının yanındaki oka tıklayarak gizleyebilir veya gösterebilirsiniz.

Her uygulama penceresinin baş kısmında o pencerenin durumunu gösteren bir simge vardır. Parlak bir simge o pencerenin görünür olduğunu belirtir, eğer soluksa o pencere gizlenmiş demektir. Simgenin önünde üç nokta varsa o pencere başka bir çalışma alanında demektir.