Переклад сторінки ще триває, тому частково Ви бачите англійський варіант.
Індекс
Підключення дисків
Навігація
Декорація
Налаштування Tracker
Робота з файлами
Статус операції

Tracker – Префлет

Tracker – комп'ютерна програма, що надає інтерфейс користувача для роботи з файловою системою та файлами. Це навігаційний файловий менеджер, який фактично являє собою основу графічної оболонки користувача Haiku.
Дозволяє виконувати найчастіші операції з папками і файлами: створення, відкриття/програвання/запуск/перегляд, редагування, переміщення, перейменування, копіювання, вилучення, зміну атрибутів та властивостей, пошук файлів та призначення прав.

Як і будь-яка інша програма (Робочий стіл з його значками – це просто повноекранне вікно у фоновому режимі), Tracker з'являється зі своїми вікнами на панелі задач Deskbar, і його можна закрити і перезапустити. Найпростіший спосіб завершити роботу і перезапустити аварійно завершений чи завислий Tracker (або Deskbar) – це викликати Team Monitor.

index Підключення дисків

Щоб отримати доступ до жорсткого диска, компакт-диска, USB-накопичувача тощо, спочатку Вам потрібно підключити (монтувати) том, тобто повідомити системі, що він є. Для цього зробіть правий клік миші на робочому столі або вже підключеному томі (наприклад, загрузочному диску) і виберіть том у підменю Підключити.
Ви знайдете аналогічне меню Підключити на панелі задач Deskbar.

drill-down.png

У підменю є пункт Налаштування…, щоб Вам не довелося підключати (монтувати) все вручну після кожної загрузки.
Ці настройки автоматично підключать будь-який пристрій зберігання даних, який Ви під'єднаєте або вставите а також усі диски, які були підключені під час попередньої загрузки.

Перш ніж від'єднати, наприклад, жорсткий диск або USB-накопичувач, переконайтеся, що Ви успішно від'єднали том і його значок зник. Це гарантує, що передача даних завершилася. Інакше Ви можете втратити дані або пошкодити диск!
Haiku може підключати томи, відформатовані не у форматі BFS. Однак зауважте, що ці файлові системи, відмінні від BFS, не було ретельно протестовано. У деяких випадках запис до таких томів може призвести до пошкодження даних. Щоб перестрахуватися, при підключенні завжди вибирайте варіант Підключити тільки для читання!

index Навігація

За замовчуванням, коли Ви переходите до папки подвійним кліком, Tracker відкриває нове вікно, залишаючи батьківське вікно відкритим. Це може швидко призвести до переповнення робочого столу відкритими вікнами.
Цьому можна запобігти, утримуючи клавішу OPT, яка автоматично закриває батьківське вікно.
Це також стосується навігації за допомогою клавіатури. Докладніше про це дивіться у розділі Клавіші швидкого доступу.

Переміщення по папках – одне з основних призначень Tracker, як і файлових менеджерів на інших платформах. Файловий менеджер системи Haiku має кілька унікальних функцій, які допоможуть Вам робити це ефективно.

indexДеталізація по підменю

Замість того, щоб постійно відкривати папку за папкою подвійним кліком, є кращий спосіб навігації по файловій ієрархії:

drill-down.png

Правий клік миші на папці викличе звичайне контекстне меню, першим елементом якого Ви побачите підменю поточної папки, яке дозволить Вам перейти на рівень нижче. Просто рухайтеся вниз по ієрархії, поки не знайдете потрібний Вам файл або папку і клацніть на ньому, щоб відкрити. Вище показано вміст папки /arcaos/GeneralUser GS 1.471/instrument lists/.
Якщо Ви виконаєте ці дії під час перетягування файлу, він буде переміщений туди, куди Ви його зрештою скинете.

Цей простий спосіб можна використовувати у кожному вікні Tracker:

window-drill-down.png

Якщо зробити клік на нижній лівій частині вікна, де вказано кількість елементів поточної папки, Ви отримаєте підменю для папок розташованих на рівень вище від Вашої поточної папки. Звідти Ви можете переходити по папках, як зазвичай.

Зверніть увагу, що Робочий стіл завжди є верхнім рівнем файлової ієрархії, оскільки саме на ньому Tracker показує підключені томи. Отже, якщо Ви хочете перейти на інший диск, Вам слід спершу перейти на верхній рівень (Робочий стіл) а звідти перейти на інший диск.


Таке саме підменю з'являється, коли ви перетягуєте файл над папкою. Після короткої затримки при наведенні курсору миші з файлом з'являється підменю, в якому Ви можете перейти до пункту призначення. Якщо Ви ініціювали перетягування правою кнопкою миші, Ви можете вибирати між копіюванням, переміщенням або створенням посилання на файл, коли відпускаєте кнопку миші.

index Перехід до файлів з випередженням набору тексту

Можливо, Ви вже знайомі з такою концепцією по файлових менеджерах інших операційних систем: набравши перші кілька літер назви файлу можна перейти до першого файлу назва якого містить ці початкові символи. У Haiku ця ідея була розвинута ще далі. Якщо файлу, назва якого містить ці літери, не існує, пошук перейде до першого файлу, що містить цей рядок у будь-якій частині назви. А якщо немає нічого подібного у назві, то буде виконано пошук за атрибутами.

window-type-ahead.png

У наведеному вище прикладі є багато файлів, що починаються з «Haiku logo», що робить простіші підходи до пошуку з набором тексту цілком марними. Однак у Haiku введення слова «web» призводить до переходу до його першого входження у назві файлу «Haiku logo - website». Символи, які Ви вводите, з'являються у нижній лівій частині вікна, де зазвичай відображається кількість усіх елементів папки. За секунду після введення символу екран повернеться до звичайного вигляду і Ви будете готові до нового пошуку з випередженням набору тексту.

index Випереджаюча фільтрація

Замість того, щоб переходити до файлу під час введення тексту є можливість відфільтрувати усі файли, які не відповідають введеному рядку. Це може значно підвищити якість пошуку, особливо при роботі у переповнених файлами папках. Використовуючи клавіші SHIFT SPACE як розділювач Ви зможете фільтрувати по кілька рядків одразу.
На відміну від переходу з набором тексту, фільтрація триватиме доки Ви не натиснете ESC або не закриєте вікно (або не вийдете з папки при використанні одновіконної навігації).
Випереджаюча фільтрація включається на панелі Налаштування Tracker.

index Декорація

window-menu.png

Вікно Tracker пропонує три різні режими відображення у меню Вікно:

Меню Вікно пропонує ряд інших функцій:

Іноді Ви просто хочете переставити кілька значків, не застосовуючи пункт Очистити (ALT K). У такому разі Ви виділяєте ці значки і починаєте перетягувати їх на нове місце. Перш ніж перетягнути їх туди, утримуйте натиснутою клавішу ALT. Це вирівняє значки за невидимою сіткою.

Перший стовпець у режимі У вигляді списку визначає підписи значків у режимах У вигляді міні-значків та У вигляді значків. Зазвичай це назва файлу, але Ви можете переключитися у режим У вигляді списку, перетягнути стовпець Розмір ліворуч і отримати значки з підписами їхнього розміру при поверненні назад у режим У вигляді значків. А то!

Решта функцій є досить зрозумілими, залишаються лише налаштування Tracker.

index Налаштування Tracker

Пункт меню Вікно | Налаштування… відкриває панель, яка пропонує параметри і опції, які, якщо вони не зовсім очевидні, стануть зрозумілими після того, як Ви їх спробуєте. Оскільки усі настройки застосовуються у реальному часі, Ви одразу побачите зміни.
Отже, коротко про неочевидні настройки:

Ця панель налаштувань також доступна у меню Preferences панелі задач Deskbar як пункт Tracker.

index Робота з файлами

Більшість команд меню Файл також доступні з контекстного меню, яке можна викликати правою кнопкою миші на вибраному файлі.

Як завжди, команди досить зрозумілі.

index Стан виконання операції

Коли Ви копіюєте, переміщуєте або видаляєте файли, Tracker показує прогрес у вікні стану. Якщо Ви ініціюєте більше однієї транзакції, кожне завдання отримує власний статус.

transaction-status.png

Праворуч знаходяться дві кнопки для призупинення або повної зупинки завдання. Іноді буває корисно тимчасово призупинити велику за розміром транзакцію. Наприклад, Вам може знадобитися швидко запустити ресурсоємну програму. Копіювання великих обсягів даних перевантажує пропускну здатність жорсткого диска і, таким чином, затримує робочий процес.