Програми

Перш ніж почати вивчати і використовувати усі програми, які постачаються з Haiku, давайте детальніше розглянемо, як проводити інсталяцію та видалення програм. Найзручнішим способом пошуку, встановлення, оновлення та видалення програм є менеджер пакетів Haiku. Крім того, оскільки Haiku бінарно сумісна зі своєю попередницею BeOS, то досі можна знайти старі архіви (.zip та .pkg) і успішно їх встановити.

На сторінках посібника Вам доволі часто буде траплятися згадування про системний каталог /system/. Якщо Ви маєте намір встановлювати пакети лише для одного користувача (у разі, коли Haiku стане системою з багатьма користувачами), Вам слід використовувати домашній каталог користувача: ~/config/. Додаткову інформацію дивіться у розділі Структура файлової системи.

index Пакети Haiku (.hpkg)

Найпростіший спосіб для пошуку, завантаження та автоматичного встановлення або видалення пакетів – скористатися менеджером пакетів HaikuDepot. Якщо Ви завантажили пакет з іншого місця – можливо, тому, що його (поки що) немає в загальнодоступному репозитарії – просто зробіть на ньому подвійний клік, щоб відкрити в HaikuDepot і встановити звідти.

Ви знайдете щойно встановлену програму в /system/apps/ або, у випадку програми командного рядка, в /system/bin/. Усі інші файли, від яких залежить робота програми (бібліотеки, дані, доповнення, тощо), автоматично з'являться у потрібних місцях файлової системи.

У розділах Панель задач або Панель запуску описано, як додати елементи швидкого доступу до щойно встановленої програми.

До речі, хоча Ви можете розпакувати файл .hpkg, як і будь-який інший архів, це не те саме, що робить менеджер пакетів, коли проводить інсталяцію пакета. Базова файлова система лише розподіляє файли у відповідні папки, фізичного переміщення не відбувається. Ось чому встановлення/видалення відбувається дуже швидко і чисто.

Якщо пакет залежить від якоїсь іншої бібліотеки або пакета, з'явиться вікно із запитом на завантаження та встановлення необхідних файлів.

Видалити пакет так само просто: знайдіть його у HaikuDepot і натисніть кнопку Деінсталяція.

Якщо ви працюєте у терміналі або бажаєте виконати встановлення/видалення пакета за допомогою сценарію, Вам слід переглянути довідку команди pkgman --help.

index Старі архіви BeOS (.zip та .pkg)

Архіви BeOS, які містять усе необхідне в папці програми, можна просто розпакувати (подвійний клік на архіві відкриває Expander або старий PackageInstaller) у будь-якому місці /boot/home/ та запустити звідти. Видалити такі самодостатні програми легко: просто видаліть папку програми.

Це стосується більшості старих програм для BeOS. Якщо Ви натрапите на програму, яка не працює «з коробки», оскільки намагається розмістити свої файли у жорстко закодованих місцях, існування яких не гарантується, Ви можете спробувати виправити це вручну. Каталог /system/non-packaged/ дозволяє відтворити потрібну структуру папок. З появою все більшої кількості справжніх пакетів .hpkg і перепакуванням старих програм для BeOS, потреба у цьому зменшиться. Ознайомтеся з цією онлайн-статтею, де йдеться про те, як використовувати каталог non-packaged.

index Програми Haiku

Haiku постачається з набором здебільшого невеликих, але необхідних програм. Усі вони знаходяться у каталозі /boot/system/apps/. Програми, які зазвичай не запускаються подвійним кліком на файлі даних (наприклад, ShowImage для файлів зображень), можна знайти у меню Applications (Програми) Панелі задач Deskbar.

iconActivityMonitor (Монітор активності) Інструмент для відстеження системних ресурсів, таких як, використання процесора і оперативної пам'яті.
iconBootManager (Менеджер загрузки) Інструмент для встановлення меню загрузки у MBR жорсткого диска.
iconCharacterMap (Таблиця символів) Програма, яка показує карту символів Unicode.
iconCodyCam (Веб-камера) Інструмент для роботи з веб-камерою, який дозволяє вивантажувати стоп-кадри зображення на сервер.
iconDebugger (Відладчик) Відладчик з графічним інтерфейсом.
iconDeskCalc (Калькулятор) Калькулятор.
iconDiskProbe (HEX-редактор) HEX-редактор для файлів та пристроїв.
iconDiskUsage (Використання диска) Програма для візуалізації використання дискової пам'яті.
iconDriveSetup (Розмітчик диска) Інструмент для роботи з розділами жорсткого диска.
iconExpander (Екстрактор) Інструмент для роботи з архівами.
iconHaikuDepot (Менеджер пакетів) Інструмент для пошуку, завантаження, встановлення, оновлення і видалення пакетів (програм).
iconIcon-O-Matic (Редактор значків) Редактор векторних значків Haiku.
iconInstaller (Інсталятор) Програма для інсталяції системи Haiku на цільовий розділ/том.
iconMagnify (Екранна лупа) Програма яка показує збільшене зображення області екрана навколо курсора миші.
iconMail (Пошта) Засіб перегляду та редактор електронних поштових повідомлень.
iconMediaPlayer (Медіаплеєр) Плеєр для відтворення медіафайлів, які підтримуються системою.
iconMidiPlayer (MIDI-плеєр) Використовується щоб програвати музичні файли у форматі MIDI.
iconPackageInstaller (Інсталятор пакетів) Інсталятор для пакетів BeOS у форматі PKG.
iconPeople (Контакти) Проста база даних контактів, адресна книга, записничок.
iconPoorMan (Веб-сервер) Простий веб-сервер.
iconScreenshot (Знімок екрана) Інструмент для створення скриншотів.
iconShowImage (Демонстратор) Простий засіб для перегляду зображень з початковими функціями редактора.
iconSoftwareUpdater (Оновлення ПЗ) Інструмент для оновлення програмного забезпечення і системи Haiku.
iconSoundRecorder (Звукозапис) Інструмент для запису звуку з лінійного входу або мікрофона. [опис поки відсутній]
iconStyledEdit (Текстовий редактор) Простий редактор тексту.
iconTerminal (Термінал) Інтерфейс командного рядка оболонки bash.
iconTextSearch (Пошук тексту) Інструмент для пошуку тексту у текстових файлах.
iconTV (Телебачення) Засіб перегляду ефірного телебачення при наявності відповідного апаратного забезпечення. [опис поки відсутній]
iconWebPositive (Браузер Інтернет) Нативний браузер веб-сторінок.

index Програми командного рядка Haiku

Окрім звичайних інструментів командного рядка, які постачаються з оболонкою bash або необхідні для сумісності з POSIX, є декілька характерних для Haiku програм командного рядка, про які варто згадати. Ці команди часто бувають корисними для написання сценаріїв; додаткову інформацію дивіться у розділі Bash і написання сценаріїв.

iconСписок програм командного рядка
iconПрограми командного рядка характерні для Haiku

index Програми у комплекті з Haiku

Окрім перелічених вище програм, які підтримуються проектом Haiku, є кілька важливих програм від сторонніх розробників, що входять до стандартного дистрибутиву системи Haiku. Про помилки та побажання щодо їхнього функціонування слід повідомляти відповідну службу підтримки.

iconBePDF Програма для перегляду документів у форматі PDF.
iconPe (Редактор для програмістів) Удосконалений текстовий редактор з підсвіткою синтаксису і багатьом іншим.
iconVision (IRC-клієнт) Клієнтська програма IRC-мережі для Haiku.
iconWonderBrush (Графічний редактор) Редактор растрових та векторних зображень від YellowBite.