İzleyici Eklentileri

Uygulamalar kendileri eklenti yükleyebilirler, böylece İzleyici'den yapılan dosya seçimlerinden doğrudan çağrılabilirler. Yalnızca belirli bir dosya türü ile çalışan eklentiler sağ tık menüsünün Eklentiler bölümünden veya bir İzleyici penceresinin Dosya menüsünden çalıştırılabilir. Kimi eklentiler çalışmak için belirli bir dosya türüne gereksinim duymaz, dolayısıyla her zaman kullanılabilirler.

Olağan bir .hpkg paketi ile birlikte gelmeyen eklentiler ilgili "non-packaged" klasörüne kopyalanarak çalıştırılabilirler (Dosya sistemi yerleşimi konusuna bakın):

/boot/system/non-packaged/add-ons/Tracker/   bütün kullanıcılar için kullanılabilir olan eklentiler
/boot/home/config/non-packaged/add-ons/Tracker/   yalnızca sizin kullanabileceğiniz eklentiler

Bir eklentinin adının sonuna bir harf eki getirilerek o eklenti bir klavye kısayolu ile çağrılabilir. Örneğin, Hedef Klasörü Aç-O, ALT OPT O klavye kısayolu ile ulaşılabilir.
Klavye kısayollarına karar verirken mevcut veya başka koyacağınız kısayolları da göz önünde bulundurun. Değişik eklentiler için aynı kısayolları kullanamazsınız.

Haiku'nun İzleyici Eklentileri

Aşağıdaki İzleyici eklentileri her Haiku yüklemesi ile birlikte gelir:

Arka Planlar-B Masaüstü'nün veya herhangi bir klasörün arka planını değiştirmek ozone Arka Planlar tercihler panelini açar. Eğer bir resim dosyasının üzerinde çalıştırılırsa Arka Planlar panelini o resim önden yüklenmiş olarak açar.
Disk Kullanımı-I Geçerli klasörü temel alarak Disk Kullanımı uygulamasını açar.
FileType-F Bir dosya üzerinde çalıştırılırsa o dosya türünün Dosya Türleri panelini açar, başka biçimde genel Dosya Türleri tercihleri çalıştırılır.
Hedef Klasörü Aç-O Yalnızca bağlanmış bir dosyada çalışır ve o dosyanın özgün konumunu açar.
TextSearch-G Seçili klasörde (ve altklasörlerinde) bir diziyi aramak üzere TextSearch uygulamasını açar.
ZipOMatic-Z Seçilen dosyaları bir zip arşivine ekler, bir seçim olmadan çalıştırılırsa boş bir arşiv oluşturup sürükle-bırak arabirimini açar.