bootmanager-icon_64.pngÖnyükleme Yöneticisi

Masaüstü Çubuğu:Buradan başlatılamaz; normalde Yükleyici'nin Araçlar menüsünden başlatılır
Konum:/boot/system/apps/BootManager
Ayarlar:hiçbiri
MBR yedekleri öntanımlı olarak ~/config/settings/bootman/ konumunda saklanırlar


Haiku'yu mevcut bir önyükleme yöneticisi ile kullanmıyorsanız (örn. GRUB) Önyükleme Yöneticisi, Ana Önyükleme Kaydı içine aşağıdakine benzeyen bir önyükleme menüsü kurabilir.

bootmenu.png
Önyükleme Yöneticisi henüz ayrıntılı olarak sınanmamıştır ve eğer yerine getirilmeyen bazı koşullar varsa şikayet edecektir: Menü yalnızca ilk sabit diskinize kurulabilir ve Ana Önyükleme Kaydı'ndan sonra 2KiB boş alan olmalıdır.

Önyükleme Yöneticisi sizi önyükleme menüsünün kurulumu sırasında yönlendirecektir.

index Hedef sürücüyü seçin

bootmanager-1.png

Önyükleme Yöneticisi, hedef diski seçebileceğiniz bir pencere ile başlar. Sözü edilen diskte halihazırda bir önyükleme menus varsa Kaldır düğmesi etkinleşir ve sizi daha önceden yedeklenmiş bir AÖK'ye dönmenize olanak verir. Eğer yoksa sürdürmek için Yükle düğmesine basın.

index Ana Önyükleme Kaydını (MBR) yedekleme

Bir şeyler yolunda gitmezse veya önyükleme menüsünü yeniden kaldırmak isterseniz bu seçenek ile kaydedebilirsiniz. Bu önemli bir adımdır; başka bir AÖK kurulumunun üzerine yazmadığınızdan emin olun.

bootmanager-2.png bootmanager-3.png

Yalnızca yedek dosyası MBR" için bir hedef seine veya öntanımlı yolu olduğu gibi bırakın. Sonraki düğmesine bastığınızda yedekleme başarılıysa bir onay göreceksiniz.

index Önyükleme menüsünü yapılandırma

bootmanager-4.png bootmanager-5.png

Sonrasında, hedef diskteki tüm bölümlerin görüntülendiği bir liste karşınıza gelecektir. Onay kutularını imleyerek hangi girdilerin menüde görüntüleneceğini seçebilirsiniz. Metin kutuları girdilerin yeniden adlandırılmasına da izin verir.

Sonrasında açılır menüden hangi girdinin öntanımlı önyükleneceğini seçin ve aşağısındaki kaydırma çubuğu ile bir zaman aşımı süresi ayarlayın. "Hemen şimdi" girdisi önyükleme menüsünü tümüyle atlar, "Hiçbir zaman" ise önyükleme menüsünde bekler. Önyükleme sırasında ALT düğmesini basılı tutarak zaman aşımı ayarını geçersiz kılabilirsiniz.

index Önyükleme bölümünü yazma

bootmanager-6.png bootmanager-7.png

Önyükleme menüsü Ana Önyükleme Kaydı'na yazılmadan önce yapılandırmanızın bir özetini görebilir ve işlemi iptal etmek için son bir şansa iye olabilirsiniz. İçiniz rahat olsun, Ana Önyükleme Kaydı yedeğini sağlam tuttuğunuz sürece değişikliklerinizi kolayca geri alabilirsiniz. Eğer ortalık iyice karışırsa her zaman Haiku yükleme CD'si veya USB belleğinden önyükleme yaparak Ana Önyükleme Kaydı'nı Önyükleme Yöneticisi ile yeniden yazabilirsiniz.