Bash ve betik yazımı

"Betik yazımı", komutları birbiri ardına ekleyip adına "betik" denilen metin dosyaları oluşturarak süreçleri ve işlemleri otomatikleştirme tekniğidir. Bir betiği çalıştırdığınızda, betikteki komutlar sanki onları Uçbirim'e el ile girmişsinizcesine çalıştırılır.
Betikler, basit komutlarla başlayıp karmaşık görevleri yerine getiren uzun kod parçalarına dönüşebilir.

index Bash

Genelde betikler kendilerini yorumlayan kabuğa bel bağladıklarından dolayı, öncelikle Haiku'nun kullandığı Bash'e kendinizi alıştırmalısınız. Yaygın kullanılan bir kabuk olduğundan internette Bash ile ilgili çokça kaynak bulabilirsiniz. Johan Jansson'un Introduction to bash - a tutorial for bash under BeOS (İngilizce) kitabı yararlı bir kitaptır.
Ayrıntılara girmek için Bash Reference Manual (İngilizce, PDF, 720 KiB) kitabına başvurabilirsiniz.

index BeOS Bible (BeOS İncili)

Kabuk ortamında çalışmayla ilgili birkaç basit kuralı öğrendikten sonra kendinizi betik yazımı dünyasına alıştırmanızın zamanı gelmiş demektir. Haiku/BeOS için özel olarak hazırlanmış olan Scott Hacker'ın BeOS İncili'nin Scripting Chapter (Betik Yazımı Bölümü (İngilizce, PDF, 900 KiB) bölümünde bu konu ile ilgili ayrıntı bilgiyi bulabilirsiniz.

indexHaiku'daki Betikler

Haiku'da önceden açılış ve kapanış için özel betikler bulunmaktaydı. Ancak şimdi bütün bu işlemler için launch_daemon kullanılmaktadır. Ancak, yine de kullanıcılar bu süreci belirli bazı betiklerle etkileyebilirler. Bu dosyalar mevcut değilse gerekli dosyaları kendiniz oluşturmanız gerekmektedir. Bunun dışında, yapmanız gereken tek şey çalıştırılmasını istediğiniz komutları sürecin hangi kısmında çalıştırılmasını istiyorsanız eklemektir.

index UserBootscript

/boot/home/config/settings/boot/UserBootscript, sistem önyüklemesi bittikten sonra çalıştırılır. Örneğin, bu betikle, sistem açıldıktan sonra bazı programların kendiliğinden başlatılmasını sağlayabilirsiniz:

# Başlatma Rampası'nı başlat
/boot/system/apps/LaunchBox &

# Çalışma Alanları gerecini başlat
/boot/system/apps/Workspaces &

Komutu bir arka plan işlemi olarak çalıştırmak için komutu her zaman bir "&" ile bitirin. Yoksa betik sözü edilen komut bitinceye kadar durur (bu durumda, başlatılan uygulama kapatılıncaya kadar).

Sistem açılışında uygulamaları başlatmanın başka bir kolay yolu da uygulama bağlantılarını /boot/home/config/settings/boot/launch dizinine yerleştirmektir. Bunu yapmak için kendiliğinden başlatılmasını istediğiniz uygulamaya sağ tıklayıp Bağlantı oluştur'a tıklayın ve yukarıdaki dizine geçin.

index UserShutdownScript - henüz işlemiyor

/boot/home/config/settings/boot/UserShutdownScript, kapatma sürecinin ilk adımı olarak çalıştırılır. Betik, sıfır olmayan bir çıkış durumu döndürürse kapatma işlemi yarıda kesilir.

index UserShutdownFinishScript - henüz işlemiyor

/boot/home/config/settings/boot/UserShutdownFinishScript, kapatma sürecinin son adımı olarak çalıştırılır. Bu betiğin çalıştırıldığı anda sistemin bazı kısımlarının halihazırda kapanmış olabileceğini aklınızda tutun.