repositories-icon_64.pngDepolar

Masaüstü Çubuğu:Tercihler
Konum:/boot/system/preferences/Repositories
Ayarlar:~/config/settings/Repositories_settings

Yazılım paketleri depolarda tutulur. Öntanımlı olarak Haiku deposu, tüm sistem paketleri ve yazılımları ile dolu olarak gelir; HaikuPorts deposu ise çok sayıda yerel ve port edilmiş Haiku yazılımını barındırır. Bunların dışında Haiku topluluğu tarafından bakımı yapılan diğer depolar da bulunmaktadır. Bu depoları görmek için web sitemizdeki Software Sites bölümüne bakın.

Bu, depolarınızı yönetmek için kullanacağınız tercihler panelidir (açmak için Haiku Depo'nun Araçlar menüsüne de bakabilirsiniz):

repositories.png

İlk sütunda etkin olup olmayan depoların durumu belirtilir. Eğer değilse, güncelleme sırasında bu depo Haiku Depo veya komut satırından pkgman tarafından denetlenmeycektir. Etkinleştir veya Devre dışı bırak düğmelerini kullanarak veya depo adı üzerinde çift tıklayarak depoları etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz.

Depo boyutu ve bağlantı hızına bağlı olarak bir deponun etkinleştirilmesi birkaç saniye sürebilir. Daha uzun sürerse +/- düğmelerinin üstünde bulunan ufak metin kutusunda durum hakkında bilgilendirilirsiniz. Daha da uzun sürerse işlemi durdurmak veya iptal etmek için bir diyalog kutusu görünecektir.

Bir depoyu "-" düğmesini kullanarak tümüyle kaldırabilmek için deponun öncelikle devre dışı bırakılmış olması gerekmektedir.
Yeni depo ekleme işlemi "+" düğmesi kullanılarak yapılır. Ardından aşağıdaki panel açılacaktır:

repositories_add.png

Yeni bir depo eklemek için URL'sini kutuya girin. Siz onu etkinleştirinceye değin adı "Unknown" olarak görünecektir.

Hatırlatmak isteriz ki, bir depo eklemek ve ondan yazılım indirmek bir güven konusudur. Güvenmediğiniz depoların adreslerini kesinlikle eklemeyin.