Bu sayfanın çevrilmesi henüz tamamlanmamıştır. Tamamlanana kadar henüz bitirilmeyen kısımlar İngilizce metni kullanır.

processcontroller-icon_64.pngSüreç Denetimcisi

Masaüstü Çubuğu:Masaüstü uygulamacıkları
Konum:/boot/system/apps/ProcessController
Ayarlar:yok

ProcessController appletThe primary task of the ProcessController applet is to show the activity of your CPU(s) and the amount of used memory. It allows monitoring of individual teams, change their priority, and kill them if the program freezes. In multiprocessor environments it allows you to disable individual processors/cores.
ProcessController allows putting the system into a Power saving mode, at the cost of a slightly increased latency.

Soldaki göstergeler her bir CPU'nun kullanımını gösterirken, sağdaki gösterge ise bellek kullanımını gösterir. Gösterge sayısı bilgisayarınızdaki işlemci/çekirdek sayısına bağlı olarak değişiklik gösterir.

Eğer henüz çalışmıyorsa Süreç Denetimcisi pencere kipinde veya Masaüstü Çubuğu'nda canlı çalışıp çalışmak istemediğini sorar. Pencere kipinde pencereyi yeniden boyutlandırarak istediğiniz gibi ayarlayabilir veya Yinelenen tutacını kullanarak Masaüstü'ne taşıyabilirsiniz.
Yüklendikten sonra sağ-tık menüsü kullanılarak ayarlanabilir.
Uygulamayı Masaüstü Çubuğu'ndan kaldırmak için Canlı yenileme seçeneğini menüden kaldırın.

Bir uygulamadan çıkın

ProcessController - Quit an application

Bir uygulamadan çıkmak için yalnızca adını seçin ve Uygulamadan çık seçeneğini tıklayın. Bu, bir uygulamadan çıkmanın temiz bir yoludur; aynı kapat düğmesine tıklamak gibi. Bunu yaparken sistem işlemlerinden; örneğin sunucular veya arka plan servislerinden çıkmamaya dikkat edin. Sisteminiz düzgün çalışmayı durdurabilir.

Bellek kullanımı

ProcessController - Memory usage

Bellek kullanımını izleme biraz hatalı olabilir.

Bu menü, sisteminizdeki farklı takımların bellek kullanımlarını izlemenize olanak verir. Takımın adının yanında iki adet sütun bulunur: İlki yazılabilir bellek dahil olarak, ikincisi de saltokunur bellek dahil tüm belleği belirtir (örn. paylaşılan kitaplıklar da dahil).

İlk satır Sistem kaynakları ve önbellekler... sistem ve tüm uygulamalar tarafından kullanılan toplam bellek tutarını gösterir. Mavi çubuğun uzunluğu sisteminizdeki toplam fiziksel belleğe göredir. Sonraki satırlar ise her bir işlem tarafından kullanılan belleği gösterir. Buradaki çubuk uzunluğu kullanılan belleğe göredir.

Uygulama tarafından kullanılan bellek (yazma erişimi ile)
Saltokunur alanı içeren bellek (diğer uygulamalarla paylaşılabilir)

İş parçacıkları ve CPU kullanımı

Bu menü iş parçacığı önceliklerini değiştirmenize, takımları sonlandırmanıza veya hata ayıklamanıza izin verir.

Bu menüden değiştireceğiniz öncelikler ve komutlar sistemin işleyişini derinden etkiler ve veri kaybına veya sistem kararsızlığına neden olabilir. Fareyi tutan o elinize hakim olun!
ProcessController - Priority
Çekirdek kodu
Kullanıcı kodu
Boştaki iş parçacığı

İlk düzeyde takım adlarını görürsünüz. Birinin üzerine tıklayarak tüm takımı sonlandırabilirsiniz. Çubuğun koyu mavi kısmı çekirdek alanında, açık mavi kısmı ise kullanıcı alanında, yeşil alan ise boş iş parçacıklarında geçen zamanı gösterir. Tümü mavi olan bir çubuk, takımın mevcut tüm işlemci gücünü kullandığını belirtir.

İkinci düzey ise bir takımın ilgili iş parçacıklarını gösterir. Birinin üzerine tıklayarak hata ayıklayabilir veya sonlandırabilirsiniz. Tümü mavi olan bir çubuk, iş parçacığının bir işlemci/çekirdeği tümüyle sömürdüğünü belirtir.

Menünün son düzeyi bir iş parçacığının önceliğini değiştirmenize izin verir. Bunu yaparken dikkatli olun. Genel bir kural olarak, bir iş parçacığının önceliği kullandığı CPU gücünün tersi olmalıdır. Demeli, ne kadar çok CPU zamanı istiyorsa o kadar düşük öncelikte olmalıdır. Siz yine de bir uygulamanın öncelikleriyle uğraşmayın, bir sıkıntınız varsa uygulamanın yazarına iletin, o uğraşsın.