İçindekiler
Haiku'ya hoş geldiniz!
Sistemi tanıma
Hatalara dikkat edin
Haiku'yu yükleme ve güncelleme
Yeni yazılımlar yükleme
Yerelleştirilmiş bir Haiku
Haiku'da kablosuz bağlantı (Wi-Fi)
API'yi öğrenme
İletişim

Haiku'ya hoş geldiniz!

Haiku'yu denediğiniz için teşekkür ederiz. Bu bizim yayımlanan sekizinci sürümümüz. Amacımız Haiku'ya yeni geliştiricilerin katılması ve yeni kullanıcıların Haiku ile tanışması. Bu dördüncü beta sürüm, final sürümde yayımlanacak tüm özellikleri içerir, ancak hâlâ düzeltilmesi gereken hatalar ve ince ayar verilmesi gereken kısımlar olabilir. Bunlar yine de sizi korkutmasın, Haiku günlük kullanım için gayet de uygun bir işletim sistemidir ve kendisinin muazzam potansiyelini keşfetmenize ve bizim heyecanımızı paylaşmasına vesile olmasını dileriz.

Son yenilikler ve duyurular için proje web sitesi haiku-os.org'u ziyaret ediniz. UYARI: Bu belgelerin Türkçeye çevrilmesi sürmektedir. Aşağıda ziyaret edeceğiniz bağlantıların Türkçe bir sürümü henüz var olmayabilir.

index Sistemi tanıma

Haiku'nun ilk sürümleri, yeniden canlandırmaya çalıştığı işletim sistemi olan BeOS R5 ile çok benzer olacak olsa da, yıllar boyunca eklenen bir çok iyileştirmeyi ve ek özellikleri de içinde barındırıyor. Eğer eski bir BeOS kullanıcısı iseniz, lütfen aşağıdaki bağlantılara bir göz atın.

Haiku Hızlı Tur

Haiku Kullanıcı Kılavuzu

Canlı yardım ve destek için Haiku topluluğuna katılın ve forumlarımızı ve sohbet kanallarımızı ziyaret edin.

index Hatalara dikkat edin

Kritik hataları düzeltmek için sürekli çalışıyoruz, ancak bir beta sürüm olduğundan henüz keşfedilmemiş hatalar olabilir.

Beta sürümleri iş amaçlı kullandığınız makinelerde kullanmanız kesinlikle önerilmez. Verilerinizin bütünlüğü kaybolabilir veya silinebilir. Güncel yedek tutmak kesinlikle gereklidir.

Beta sürüm yayınlamamızın nedenlerinden bir tanesi de Haiku'yu sınayacak daha çok kişiyi çekmek ve dolayısıyla daha çok hatanın keşfedilmesini ve ileriki iyileştirmeler için öneriler sunulmasını sağlamaktır. Daha önce girilip girilmediğini denetledikten sonra Hata İzleyicimize hataları veya iyileştirme önerilerini girebilirsiniz.

index Haiku'yu yükleme ve güncelleme

Eğer henüz bakmadıysanız çevrimiçi Yükleme Kılavuzu Haiku'yu kurmak için disk bölümlendirmeyi ve sabit diskinize Haiku'yu nice kuracağınızı anlatıyor.

Haiku'nun ve diğer yüklenen uygulamaların güncellenmesi Yazılım Güncelleyici ile yapılmaktadır. Sistem güncellemelerinden sonra yeniden başlatma gerekebilir.
Diğer ayrıntılar için Sistemi Güncelleme ve Eski Sürümlere Dönme bölümüne bakın.

index Yeni yazılımlar yükleme

Haiku içinde gelen Haiku Depo uygulaması ile ek yazılımlar yüklenebilir.
Mevcut BeOS uygulamalarının birçoğu Haiku'nun sağladığı kaynak ve ikili uyumluluğu katmanı sayesinde çalışacaktır. Bu uygulamaların çoğu Haiku için yeniden paketlenmiştir ve bazıları da hiç değiştirilmeye gerek kalmadan olduğu gibi çalışabilmektedir. Uygulama yükleme ile ilgili daha çok bilgiyi kullanıcı kılavuzunun Uygulamalar bölümünde bulabilirsiniz.

Topluluk tarafından desteklenen uygulama koleksiyonları da mevcuttur. Ek bilgi için Uygulama Siteleri bölümüne bakın.

index Yerelleştirilmiş bir Haiku

Haiku, iki düzineden fazla dile çevrilmiştir ve çok sayıda klavye dizilimi için destek içerir. Haiku'yu ilk kez önyüklerken dili ve klavye dizilimini seçebilirsiniz. Bu seçenekler daha sonra istediğiniz bir zaman Yerelleştirme ve Klavye Dizilimi tercihlerinden değiştirilebilir.
Eğer gereksiniminiz varsa HaikuDepot uygulamasından Çince, Japonca ve Korece için giriş yöntemleri yükleyebilirsiniz.

index Haiku'da kablosuz bağlantı (Wi-Fi)

Haiku WPA/WPA2 veya WEP ile şifrelenen bağlantıları ve şifrelenmemiş açık kablosuz ağları desteklemektedir. Donanım üreticilerinin değişik lisans politikaları ve gereksinimleri nedeniyle bu gömülü yazılımların el ile yüklenmesi gerekebilir. Desteklenen donanımlar, gömülü yazılım yüklemesi ve kablosuz ağlara nasıl bağlanacağınız ile ilgili daha çok bilgiyi Haiku Kullanıcı Kılavuzu'nun Çalıştay: Kablosuz ağlar bölümünde bulabilirsiniz.

index Haiku API

Haiku bir yeniden canlandırma projesi olduğundan, API'ı BeOS R5 ile hâlâ aynıdır (bazı eklemelerle birlikte). Dolayısıyla Be Kitabı içerisindeki belgelendirme hâlâ geçerliliğini korumaktadır. Geçmiş Be Inc. mülkünün günümüzdeki hak sahibi olan ACCESS'in izin vermesi sayesinde Be Kitabı'nın bir kopyasını sağlayabiliyoruz.
BeOS API'ından sapılan noktalar ve Haiku'ya özel eklemelerle ilgili ayrıntılı bilgiyi Haiku Kitabı içerisinde bulabilirsiniz.

Aşağıda size yardımcı olabilecek belgelerin bir listesini bulabilirsiniz:

index İletişim

Yazışmalıklarımızda, posta listelerimizde, veya IRC'de diğer geliştiricilerle iletişime geçin ve tartışmalara katılın (web sayfası: #haiku). Bu kadar değişik kişinin bir arada olduğu ortamlarda iletişimin etkili olması için bazı kuralların olması da kaçınılmazdır. Lütfen Posta Listesi Görgü Kuralları'mıza saygı gösterin.