İçindekiler
Haiku'ya hoş geldiniz!
Hatalara dikkat edin
Sistemi tanıma
Ek yazılımlar yükleme
Haiku'yu güncelleme
Haiku'da kablosuz bağlantı (Wi-Fi)
Haiku API
İletişim

Haiku'ya hoş geldiniz!

Haiku'yu denediğiniz için teşekkür ederiz. Bu bizim yayımlanan altıncı sürümümüz. Amacımız Haiku'ya yeni geliştiricilerin katılması ve yeni kullanıcıların Haiku ile tanışması. Bu ikinci beta sürüm, final sürümde yayımlanacak tüm özellikleri içerir, ancak hâlâ düzeltilmesi gereken hatalar ve ince ayar verilmesi gereken kısımlar olabilir. Bunlar yine de sizi korkutmasın, Haiku günlük kullanım için gayet de uygun bir işletim sistemidir ve kendisinin muazzam potansiyelini keşfetmenize ve bizim heyecanımızı paylaşmasına vesile olmasını dileriz.

Son yenilikler ve duyurular için proje web sitesi haiku-os.org'u ziyaret ediniz. UYARI: Bu belgelerin Türkçeye çevrilmesi sürmektedir. Aşağıda ziyaret edeceğiniz bağlantıların bir Türkçe sürümü henüz var olmayabilir.

index Hatalara dikkat edin

Kritik hataları düzeltmek için sürekli çalışıyoruz, ancak bir beta sürüm olduğundan henüz keşfedilmemiş hatalar olabilir.

Beta sürümleri iş amaçlı kullandığınız makinelerde kullanmanız kesinlikle önerilmez. Verilerinizin bütünlüğü kaybolabilir veya silinebilir. Güncel yedek tutmak kesinlikle gereklidir.

Beta sürüm yayınlamamızın nedenlerinden bir tanesi de Haiku'yu sınayacak daha çok kişiyi çekmek ve dolayısıyla daha çok hatanın keşfedilmesini ve ileriki iyileştirmeler için öneriler sunulmasını sağlamaktır. Daha önce girilip girilmediğini denetledikten sonra Hata İzleyicimize hataları veya iyileştirme önerilerini girebilirsiniz.

index Sistemi tanıma

Haiku'nun ilk sürümleri, yeniden canlandırmaya çalıştığı işletim sistemi olan BeOS R5 ile çok benzer olacak olsa da, yıllar boyunca eklenen bir çok iyileştirmeyi ve ek özellikleri de içinde barındırıyor. Eğer eski bir BeOS kullanıcısı iseniz, lütfen aşağıdaki bağlantılara bir göz atın.

index Ek yazılımlar yükleme

Haiku içinde gelen Haiku Depo uygulaması ile ek yazılımlar yüklenebilir.
Mevcut BeOS uygulamalarının birçoğu Haiku'nun sağladığı kaynak ve ikili uyumluluğu katmanı sayesinde çalışacaktır. Bu uygulamaların çoğu Haiku için yeniden paketlenmiştir ve bazıları da hiç değiştirilmeye gerek kalmadan olduğu gibi çalışabilmektedir. Uygulama yükleme ile ilgili daha çok bilgiyi kullanıcı kılavuzunun Uygulamalar bölümünde bulabilirsiniz.

Topluluk tarafından desteklenen uygulama koleksiyonları da mevcuttur. Ek bilgi için Uygulama Siteleri bölümüne bakın.

index Haiku'yu güncelleme

Haiku'nun ve diğer yüklenen uygulamaların güncellenmesi Yazılım Güncelleyici ile yapılmaktadır. Sistem güncellemelerinden sonra yeniden başlatma gerekebilir.
Diğer ayrıntılar için Sistemi Güncelleme ve Eski Sürümlere Dönme bölümüne bakın.

index Haiku'da kablosuz bağlantı (Wi-Fi)

Haiku WPA/WPA2 veya WEP ile şifrelenen bağlantıları ve şifrelenmemiş açık kablosuz ağları desteklemektedir. Donanım üreticilerinin değişik lisans politikaları ve gereksinimleri nedeniyle bu gömülü yazılımların el ile yüklenmesi gerekebilir. Desteklenen donanımlar, gömülü yazılım yüklemesi ve kablosuz ağlara nasıl bağlanacağınız ile ilgili daha çok bilgiyi Haiku Kullanıcı Kılavuzu'nun Çalıştay: Kablosuz ağlar bölümünde bulabilirsiniz.

index Haiku API

Haiku bir yeniden canlandırma projesi olduğundan, API'ı BeOS R5 ile hâlâ aynıdır (bazı eklemelerle birlikte). Dolayısıyla Be Kitabı içerisindeki belgelendirme hâlâ geçerliliğini korumaktadır. Geçmiş Be Inc. mülkünün günümüzdeki hak sahibi olan ACCESS'in izin vermesi sayesinde Be Kitabı'nın bir kopyasını sağlayabiliyoruz.
BeOS API'ından sapılan noktalar ve Haiku'ya özel eklemelerle ilgili ayrıntılı bilgiyi Haiku Kitabı içerisinde bulabilirsiniz.

Aşağıda size yardımcı olabilecek belgelerin bir listesini bulabilirsiniz:

index İletişim

Yazışmalıklarımızda, posta listelerimizde, veya IRC'de diğer geliştiricilerle iletişime geçin ve tartışmalara katılın (web sayfası: #haiku). Bu kadar değişik kişinin bir arada olduğu ortamlarda iletişimin etkili olması için bazı kuralların olması da kaçınılmazdır. Lütfen Posta Listesi Görgü Kuralları'mıza saygı gösterin.